Helme: IRL on „poolpeeretaja“

EKRE esimees Mart Helme peab IRLi nende lahjemaks versiooniks.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 18. mai 2017 kell 6:35

Politoloog Tõnis Saarts näeb, et siinselt poliitmaastikult tuleb ühel paremkonservatiivsel erakonnal kaduda. EKRE juhi Mart Helme sõnul ta ei karda, et IRL liialt nende nägu läheb, sest nad ei julge täie jõuga tegutseda.

Politoloog Tõnis Saartsi hinnangul võivad sügisel ees ootavad kohalike omavalitsuste valimised saada otsustavaks või isegi saatuslikuks kahe paremkonservatiivse erakonna jaoks, milleks on IRL ja Vabaerakond.

„On selge, et neli erakonda rahvuskonservatiivsesse nišši ei mahu," ütles Saarts ja lisas, et praegu on seal ka EKRE ja Vabaerakond ning Reformierakond, kellest viimaseid võib oma poliitilise retoorika ja programmi järgi samuti liigitada rahvuskonservatiivseks või vähemalt rahvusliberaalseks parteiks.

Vabaerakonna esimees Artur Talvik ütles, et nemad ei võrdleks end üldse IRLiga, sest nad on tulnud Eesti poliitikasse teistsugust poliitilist kultuuri tooma. Kas IRL võiks siinselt poliitmaastikult kaduda, peaks tema sõnul küsima valijate käest. „Meie ei ole Eesti poliitikasse tulnud nii-öelda kaarnatena, et IRLi laipa nokkida.“

Pevkuri ellujäämise retsept

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles, et valijad annavad oma hinnangu eelkõige erakondade lubaduste ja tegevuse järgi ja selles mõttes on IRLil praegu käimas tõetund, kas nad suudavad valijate usalduse taastada või on nad määratud poliitmaastikult kaduma.

Tema hinnangul näitavad lähinädalad, kas ja kuidas IRL jätkab. „IRlil on võimalus teha enda päästmiseks üsna palju, aga on võimalus ka käituda edasi nii, et nad tõesti sellest august enam välja ei tule.“

Pevkur lisas, et kui IRL on valmis tagasi lükkama kolm maksutõusu (magusamaks, panditulumaks ja pakendiaktsiis – toim.) ja on valmis toetama Reformierakonda ühisdeklaratsioonide küsimuses ning taastavad oma positsiooni eelarve tasakaalu põhimõttes, on ehk võimalus anda nende valijatele signaal, et see on paremkonservatiivne jõud, mida Isamaaliit ja hiljem IRL on kandnud ja et see suudab ka Eesti poliitmaastikul alles jääda.

EKRE lahjem versioon

EKRE esimehe Mart Helme sõnul lihtsustuks valija jaoks IRLi kadudes valiku langetamine. „Need, kes on ikkagi rahvuslikult konservatiivsed ja eestimeelsed, neil ei ole vaja kõhelda, kas need on nüüd need õigemad või teised on õigemad.“

Helme sõnul ei karda ta, et IRL on Seederi juhtimise all liiga EKRE nägu. „Vahva sõdur Švejkis“ on väljend „poolpeeretaja“. Selles mõttes väga iseloomulik väljend, et kui sa ei julge täie jõuga mingit asja teha, siis sa oledki poolpeeretaja. Ja antud juhul IRL ilmselt kavatseb teha, nagu on ka teist väljendit kasutatud, EKRE Light´i ehk kofeiinivaba kohvi või alkoholivaba õlut. See ei toimi lihtsalt,“ oli Helme kriitiline.

Ta lisas, et IRL saab enda konservatiivset rahvuslikku poliitikat tõestada kooseluseaduse ja Rail Balticu vastu ning pagulaste vastuvõtmise peatamise poolt hääletamisega. Vastasel juhul ei ole nad valijate jaoks usutavad.

Helme kritiseeris ka IRLi valikut panna Tallinna linnapeaks kandideerima Viktoria Ladõndskaja. „See on nende järjekordne naljakas samm, sest minnakse püüdma elektoraati, kelle püüdmise lootused on praktiliselt kaduvväikesed. Palju õnne neile! Minge vene hääli püüdma, te ei saa neid!“ ütles ta ja lisas, et samamoodi, nagu ei saanud nad Reformierakonna toetajate hääli eelmistel Riigikogu valimistel, ei saa nad Keskerakonna toetajate hääli kohalikel valimistel. „Kui erakonnas ei ole poliitilist analüüsivõimet, siis nii on lihtsalt, ja siis tuleb need kaotused vastu võtta."

Hetkel kuum