Märt Belkin • 29. mai 2017 kell 8:11

Eesti kaebab suhkruotsuse ilmselt edasi

Valitsus otsustas kaks aastat tagasi esitada hagi Euroopa Kohtusse, et saada vähemalt osaliselt tagasi suhkru üleliigse varu eest makstud tasu.  Foto: Postimees/Scanpix

Kui valitsus plaanile enda toetuse annab, kaebab Eesti edasi Euroopa Kohtu otsuse, mille järgi pole riigil õigust tagasi nõuda suhkrutrahvi.

Välisministeerium esitas valitsuse istungile eelnõu, mis paneb ette apellatsioonkaebuse esitamise Euroopa Kohtu otsusele. Ministeeriumi hinnangul olid otsuses faktilised ebatäpsused ning lisaks tõlgendati valesti Euroopa Liidu õigust.

Kui valitsus apellatsioonkaebuse esitamise heaks kiidab, hakkavad kaebust ühiselt ette valmistama välisministeerium ja maaeluministeerium. Veel pole teada, millal täpselt ministrid edasikaebamist arutavad.

Valitsus otsustas kaks aastat tagasi esitada hagi Euroopa Kohtusse, et saada Euroopa Liidult vähemalt osaliselt tagasi 34,3 miljonit eurot suhkru üleliigse laovaru eest makstud tasu.

Eesti läks kohtusse nõudma, et komisjon arvestaks suhkrut puudutava otsuse üle vaatamisel kahe Euroopa Kohtu 2012. aasta kohtuotsusega, millega tühistati muude toodete, mitte suhkru üleliigsete laovarude eest tasu määramise otsus. Samuti tõi Eesti esile Euroopa Kohtu otsuse, mille järgi ei saa õigusakte üksikisikutele rakendada, sest neid ei avaldatud õigeks ajaks liikmesriigi keeles.

Euroopa Liidu üldkohus otsustas aga märtsi keskel, et puudub alus Eesti vaidlustatud suhkrutrahvi hagi läbivaatamiseks, mistõttu jääb otsus kehtima. Lisaks peab Eesti tasuma nii enda kui ka Euroopa Komisjoni kohtukulud.

Üleliigse laovaru tekitas Eestile Oliver Kruudale kuulunud ja 2011. aastal pankrotistunud AS Luterma, millele kuulus kommivabrik Kalev. Praeguseks on Luterma äriregistrist kustutatud.

Hetkel kuum