Kristel Härma • 29. juuni 2017 kell 4:30

Autotööstuse skandaal annab lisatööd Eesti automüüjatele

Takata toodetud turvapadjad, mis kutsuti 2007. aastal müügist tagasi, kahtlusega, et need võivad olla ohtlikud.  Foto: Reuters/Scanpix

Pankrotti läinud Jaapani turvapatjade tootja Takata praaktoodanguga peavad tegelema ka Eesti autoärimehed.

Sel nädalal pankrotist teatanud Jaapani turvapatjade tootja Takata viis hukatusse autotööstuse üks aegade suurimaid turvalisuse skandaale, kui selgus, et kümnete miljonite autode turvapadjad on defektsed ning tuleb välja vahetada. Takata turvapatju kasutab 19 autotootjat, teiste seas Tesla, Honda ja Toyota.

Honda Eesti filiaali juhataja Tõnu Vahtel ütles, et Takata õhkpatjade probleem on suhteliselt lai. "Meie toodangust on päris suurel osal Takata õhkpadjad. Samas oleme seda kampaaniat juba viimased kaks aastat tõhusalt teinud ja arvan, et täna on meie müügist juba ligikaudu pooltel need vahetatud."

Uuemates autodes praaki pole

Vahteli sõnul vajasid kogu Baltikumi peale vahetamist ligikaudu 6000 Honda õhkpadjad. Praegu vahetatakse Balti riikides turvapatju päevas sadadel autodel. Vahtel lisas, et päris uutel mudelitel vigaseid turvapatju ei ole. Viimati paigaldati tehases autodele praakturvapatju neli-viis aastat tagasi, uuemate autode omanikud tema sõnul muretsema ei pea.

Vigaste turvapatjadega autode omanikele on ARKi vahendusel teada antud ja ka Honda kodulehel saab kontrollida, kas konkreetne auto kampaania alla kuulub. 

Vahtel märkis, et kuna Takata pankrotiuudis on veel nii värske, siis ei ole veel teada, kes edaspidi turvapatju tarnima hakkab. Ta lisas, et Hondal on vigaste turvapatjade vahetamiseks siiski piisav laovaru olemas.

Ka Toyota Balticu juhatuse liikme Marek Maide sõnul käib neil Takata turvapatjade aktiivne vahetamine. Tema sõnul ei tohiks see defekt meie kliimas siiski ohtlik olla: risk, et avarii korral avanevast turvapadjast eemalduvad ohtlikud tükid, on palju suurem niiskemas ja soojemas kliimas, näiteks Prantsusmaast ja Itaaliast lõuna pool.

"Päris ausalt öeldes on see risk nullilähedane. Aga loomulikult me tegeleme selle kampaaniaga väga aktiivselt ja vahetame kõik padjad ära," rääkis Maide.

Tema sõnul on veel palju autoomanikke, kes ei ole vigastest turvapatjadest teadlikud. Maide sõnul on Takata turvapadjad peamiselt Jaapani autodel.

Pankrot võib raputada autotööstust

Praeguse seisuga ostab pankrotis Takata varad 1,588 miljardi dollariga ära USA autoosade tootja Key Safety Systems. Kuigi summa on suur, ei või kindel olla, et kõigi defektide paranduseks ja turvapatjade asenduseks sellest jätkub. See võib omakorda tähendada, et autotootjad peavad ise hakkama turvapatjade asendamisega seotud kulutusi kandma, mis Bloombergi andmeil võib autotootjatele tähendada mitme miljardi dollarini ulatuvat kahju.

Hetkel kuum