Eestis puhkes poliitskandaal

Presidendivalimiste esimene hääletusvoor. Martin Helme, Mart Helme (presidendikandidaat), Jaak Madison, Jüri Ratas.  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 2. juuli 2017 kell 6:23

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul lubas Keskerakond oma katuserahast osa neile heast tahtest, aga Reformierakonna liikme Kristen Michali arvates ei kõla jutt Keskerakonna lahkest meelest usutavalt. „Eesti rahva vana ütlemine on, et niisama ei saavat kirikus peksagi,“ ütles ta.

Delfi kirjutas, et Keskerakonna eelmise aasta katuserahadest 100 000 eurot olid mõeldud hoopis EKRE presidendivalimiste aegsete lubaduste lunastamiseks. Keskerakonnal oli EKREga raha jagamiseks vastav kokkulepe, aga mille eest Keskerakond EKRE-le raha andis, pole selge.

Mart Helme rõhutas erakonnakaaslastele saadetud kirjas vajadust skeemi varjata. "Ma panen teele kaks dokumenti, mis on meie rahade jaotus sel aastal. Üks on fraktsiooni ettepanekud, teine dokument nimega Martini ettepanekud on presidendivalimiste aegsete lubaduste lunastamine ja see läheb mitte meie nime alt vaid peidetakse eelarvesse kuidagi nii ära, et keegi ei saaks teada, et meie saime 100 rohkem. Seda skeemi palun mitte kellata, muidu tuleb pahandus ja jääme veel üldse ilma," kirjutas Helme.

Eesti Päevalehe palvel asja kommenteerinud Reformierakonna liige Kristen Michal ütles, et avalikuks saanud salaplaan tekitab küsimusi, mis vajavad küsimist ja vastamist. „Kas see tehing oli 100 000 eurone käepigistus, mis pani aluse Keskerakonna domineeritava kolmikliidu sünnile? Mis oli tehingu sisu, mille eest EKRE Keskerakonna lubatuna raha sai? Kes olid poliitika ostjad – kas „puhastunud Keskerakond“ ehk Kadri Simson, Mailis Reps, Jüri Ratas? Või Savisaare õukond?“ Tema hinnangul ei kõla jutt Keskerakonna lahkest meelest usutavalt. „Eesti rahva vana ütlemine on, et niisama ei saavat kirikus peksagi,“ ütles ta.

Pressiteate vahendusel kommenteeris avalikuks tulnud lugu ka EKRE aseesimees Martin Helme. Ta selgitas, et eelmise aasta regionaalsete toetuste eraldamine langes kokku valitsuse vahetumisega. Keskerakond lubas Konservatiivsele Rahvaerakonnale ja Vabaerakonnale, et nad saavad võrdselt 500 000 eurot, mida eraldada näiteks koolide remontimiseks, kogukondade eluolu parendamiseks, koguduste abistamiseks ja nii edasi. „Keskerakond pidi aga oma sõnu sööma, sest ei suutnud sotside ja IRLi ees oma lubadust kaitsta;“ nentis Helme.

Helme selgitas, et vastupidiselt Delfi väitele ei ole toetuste eraldamisel ja presidendivalimistel mingit seost. „Presidendivalimiste ajal ei olnud Keskerakond valitsuses ega saanud ka midagi lubada. Kui Keskerakond sai mullu novembris valitsusse, lubasid nad esialgu opositsioonile heldemalt raha erinevate regionaalsete projektide toetamiseks, kui seda oli teinud Reformierakonna varasem valitsus. IRL ja sotsid seisid Keskerakonna opositsioonisõbralikkusele vastu. Nii leppisime keskparteiga kokku, et nad lisavad EKRE-le olulised projektid oma nn katuseraha nimekirja,“ ütles ta.

Loe Delfi artiklist pikemalt Mart Helme kirja erakonnakaaslastele ja Martin Helme ettepanekuid, mida saadava rahaga teha.

Hetkel kuum