Kes on kelmuses kahtlustatavad ehitusettevõtjad?

Soodustuskelmuses kahtlustatav ehitusettevõtjate liidu juht Kaupo Kolsar.  Foto: Andras Kralla

Ehitusettevõtjate liidu ja Astlanda Ehituse juht Kaupo Kolsar on Keila hooldusravihaigla kriminaalasjas võtmeisik.

Kaupo Kolsar juhib Astlanda Ehitust ja alates novembrikuust Eesti Ehitusettevõtjate Liitu. Viimasest Äripäeva Rikaste TOPist leiab ta 168. kohalt, tema vara väärtuseks hindasime 16 478 732 eurot.

Kolsaril on ka valdusfirmad Van Der Gynth ja Van Gent. Neist esimese kaudu on ta osanik MTK Grupis, mis andis laenu Anders Tsahkna juhitavale sihtasutusele PJV Hooldusravi, kirjutas Eesti Ekspress. Sihtasutus pakub Keila haigla ruumides hooldusravi.

Kriminaalasja keskmes on arutelu, kas MTG andis laenu päriselt või üksnes paberi peal. 

MTG Grupi omanikeringi kuulub lisaks Kolsarile Olaf Hermani firma Kristobal ning Brehida OÜ, mille taga on Luksemburgi ettevõte Brehida. Brehida, mis kuulus enne teisele Luksemburgi ettevõttele Callisto, on silma paistnud Keskerakonna juhitud Tallinna salapärase lepingupartnerina.

2014. aastal kirjutas Äripäev, et praegune Brehida, tollal Roswitha Kinnisvarabüroo, on muu hulgas osanik kasumlikes Tallinna linna partnerettevõtteis nagu K&L Arendus, kel on Tallinna linnaga sõlmitud kahe koolimaja ja kahe lasteaia renoveerimise ja linnale üürimise leping. K&L Arenduse omanikud olid siis teiste seas ka Eve Herman ja Kaupo Kolsar.

Roswitha Kinnisvarabüroole on kuulunud 10protsendiline osalus ka BCA Centeris, mis on renoveerinud viis Tallinna kooli, nende leping Tallinna linnavalitsusega on 2006. aastast. Viimasel ajal on hakanud linn koolide lepingute kasumlikkuses kahtlema. BCA Centeri suuromanikud on läbi oma firmade Jaanus Otsa ja Olaf Herman.

Tänavu märtsis rääkis Kolsar Äripäeva Ehitusuudistele, et ehitusettevõtjate liidus on tal uue juhina fookuses võta ehitajatele ja ehitusele suuremat usaldust ning keskenduda ehitusharidusega seonduvale.

"Kõik arvavad teadvat, et ehitajaid ei saa usaldada," rääkis siis Kolsar. "Meie eesmärk on selgitada tellijale, mida tähendab üks korralik ehitusettevõte ja kuidas teda ära tunda. Kuidas valida ettevõtet, kes ei jäta töid pooleli ega käituks muul moel ebaausalt.”

Sellest, kuidas tellija võiks teatud märkide põhjal aimata, et ebaaus ehitaja planeerib lepinguliste tööde katkestamist ning objektilt lahkumist, on ta ajakirjanduses rääkinud ka varem.

"Ehitus on väga keeruline ning aru saamiseks, et ehitajal läheb kehvasti ja ta ei täida tellijale antud lubadusi, võib minna mitu kuud. Selle aja sees toimub poolte vahel vähemalt kaheksa nõupidamist, mille käigus pahatahtlik ja kaval ehitaja sõnastab protokollides kõik tulevased võimalikud vaidluspunktid nii peenelt ära, et juriidiliselt jääb lõpuks süüdi tellija,” kirjeldas Kolsar.

Astlanda Ehituse lõid Kaupo Kolsar ja tema mõttekaaslased kümmekond aastat tagasi Skanska EMVst lahkunud ehitusjuhtide kogemuste baasil. Skanska kogemusest oluliselt tõsisemaks on Kolsar nimetanud aga sellele eelnenud tööd ehitusfirma AS EMV Venemaa projektides.

Skanskast lahkulöömise soovi on ta põhjendanud topeltaruandluse ning kontrollimiste mahu kasvuga. "Jõuga loodud abielud ei püsi. Tänaseks on Skanska meie turult lahkunud, eks see on ka märk, et Skanska piiritagused juhid ei saanud siinsest turuloogikast hästi aru. Nemad ei saa tervikpilti nägemata keelata, käskida, puua ja lasta, otsuseid peavad tegema ikka kohapealsed juhid, kes vastutavad,” on Kolsar kommenteerinud.

Teised uurimisalused

Kõnealuses Keila haigla soodustuskelmuses on kahtlustatavana uurimise all ka Jaan Tuha, NSV Fram Ehituse juht. Sellest ettevõttest pool kuulub Kolsari valdusfirmale Van Der Gynth, teine pool Tuha firmale FDC.

Soodustuskelmusele kaasa aitamises kahtlustatav Taivo Täht on ehitusfirma Rand & Tuulberg juhatuse esimees. Ettevõttes töötab ta 1993. aastast.

Ka kontserni suuromanik Aivar Tuulberg on olnud seotud kahtlaste tehingutega, näiteks saanud kahtlustuse, et Edgar Savisaar võimaldas tal 50 000 euro eest võita Kultuurikatla hankemenetluse. Altkäemaksuhõngulist Kultuurikatelt arendas Tuulberg koos Jaanus Otsaga, kes on läbi oma firma Markwend veerandi Astlanda Ehituse omanik. Astlandat aga juhib omakorda Kaupo Kolsar.

Hetkel kuum