Põneva nimega firma küsib loata raha

10. august 2017, 16:00
Kõlavad reklaamlaused loata tegutseva firma veebilehel.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170810/NEWS/170819967/AR/0/AR-170819967.jpg

Saksamaa börsiindeksiga sarnaneva nimega firma püüab investorite raha, ehkki lubasid ettevõttel selleks pole.

Eestis registreeritud firma Dax Companies OÜ tegutseb veebisaitidel dax100.org ja dax100.com. Investoritele seostub see nimi ilmselt esimesena Saksa suurfirmasid koondava aktsiaindeksiga DAX. Kunagi koostas Deutsche Börse isegi DAX 100 nimelist võrdlusindeksit, nüüd on sellest saanud HDAX.

Finantsinspektsioon saatis aga eile laiali hoiatusteate, milles annab investoritele teada, et ehkki DAX Companies Group pakub oma veebilehel võimalust kaubelda mitmesuguste tuletisväärtpaberitega, pole firmal tegelikult investeerimisteenuste osutamiseks Eestis tegevusluba.

Silma jäävad uhked logod

Dax100 veebilehte vaadates jäävad esimesena silma suured tuntud börsifirmade logod – Linkedin, Visa, Paypal. Kui asja täpsemalt uurima hakata, siis selgub, et veebiküljel pole nende ettevõtetega mingit seost, vaid lehel tuuakse lihtsalt välja mõned tuntud nn blue chip ettevõtted.

Firma pakub veebilehel võimalust kaubelda toorainetele, valuutadele või aktsiatele tuginevate tuletisinstrumentidega. Pakutakse muu hulgas ka äärmiselt riskantseid binaarseid optsioone, mida reklaamivad sotsiaalmeedias väga aktiivselt mitmed hämarad ja kahtlustäratavad firmad.

Ehkki koduleht on saadaval ka inglise keeles, on nii riskide ülevaade kui kliendilepingud kätte saadavad vaid vene keeles.

Tegusal omanikul seos üle 60 ettevõttega

DAX Companies Groupi juhatuse liige ja ühtlasi omanik on Taras Bondarenko, kes lisaks sellele ettevõttele on kas juhatuse liige või prokurist veel enam kui 60 ettevõttes. Nende seas on näiteks ka firmad ärinimedega Viin International Group, Generic Community, Vinge Soft, Kommerts Group, Clever Trading ja Medical Experts.

Vaid kümme kuud tagasi asutatud Dax Companies Group on majandusaasta aruande küll esitanud, ent see on väga lakooniline. Sisuliselt saab aruandest teada vaid seda, et firma käive oli kahe kuuga ehk oktoobri lõpust detsembri lõuni 55 510 eurot ning puhaskahjumiks tuli 5118 eurot.

Firma tegevuskulud olid 50 392 eurot, ent neid firma täpsemalt lahti ei kirjuta. Samuti ei leia aruandest tavapärast äritegevust lühidalt kirjeldavat teksti. Firma teatel pole tavapärast teavet seetõttu, et tegu on mikroettevõtja lühendatud raamatupidamise aastaaruandega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2017, 15:52
Otsi:

Ava täpsem otsing