Ober-Hausi juhile esitati kahtlustus

Väidetavalt on Ober-Haus Kinnisvara juht Tarmo Kase saanud kahtlustuse kinnisvarafirmasid puudutavas kriminaalasjas.  Foto: Veiko Tõkman
Marge Väikenurm • 3. oktoober 2017 kell 3:00

Äripäeva teada sai Ober-Hausi juht Tarmo Kase kinnisvarafirmade võimaliku kartellikokkuleppe kriminaalasjas kahtlustuse. Kas kahtlustatavate rida päädib vaid Kasega, pole teada.

Kase ise teemat ei kommenteeri ega avalda ka oma advokaadi nime, sama kidakeelsed püsivad konkurentsiamet ja riigiprokuratuur. Konkurentsiamet delegeeris vastamise prokuratuurile, kust kinnitati vaid, et kriminaalasi on aktiivses menetluses: käivad ülekuulamised ja kogutakse tõendeid.

Seoses kinnisvaraportaali kv.ee hinnamudeli muutumisega otsustas 11 Eesti suuremat kinnisvarabürood kevadel portaalist lahkuda. Seejärel alustas konkurentsiamet analüüsiga ja prokuratuur kriminaalasjaga karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb konkurentsi kahjustavat kokkulepet, otsust ja kooskõlastatud tegevust. Ülekuulamised on käinud pikalt. Näiteks astus konkurentsiameti uksest maikuus sisse kinnisvarafirmade liidu juhatuse liige Tõnu Toompark. „Oh õudust!“ ohkas ta, kui kuulis, et ajakirjanik tahab pärida kinnisvarabüroosid tabanud kriminaalasja kohta. „Ebameeldiv kogemus – istuda laua taga, kus proovitakse midagi pinnida,“ meenutas ta.

Kuri karjas

Tõnis Rüütel, Kinnisvarafirmade liidu tegevdirektor

See kõik on nii kummaline. Ei julge nagu enam midagi arvata.

Seda, mida Toompark konkurentsiametis rääkis, ta ei avalda. „Öeldi, et on kuri karjas, kui sellest räägin,“ selgitas ta. Samamoodi andis tunnistusi liidu juhatusse kuuluv Technopol Ülemiste tegevjuht Gert Jostov. Millest jutt käis, ei saa öelda ka tema.

Küsimusele, kas Kasele esitati kahtlustus võimaliku kartelliga seoses, saabub liidu juhilt, Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimehelt, seni ülekuulamistest kõrvale jäänud Mika Sucksdorffilt napp vastus. „Seda peate tema (Tarmo Kase - toim.) käest küsima. Ega mina ei tea, mis süüdistus seal on esitatud. Ma ei kommenteeri absoluutselt teiste asju.“

Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel on kogu kriminaalasja kommenteerides ettevaatlik. „Pole mingit kartellikokkulepet,“ ütles ta esmalt. „Selle kriminaalasja valguses ei taha mina millestki midagi arvata. Kui see asi ükskord ära lõpeb, siis äkki on mingi uus teadmine, millest üldse elus rääkida tohib või ei tohi. See kõik on nii kummaline. Ei julge nagu enam midagi arvata. Konkurentsiseadus on kohati nii arusaamatu õigusakt, seal on nii kerge libastuda,“ rääkis Rüütel.

Kas monopol?

Eesti kinnisvaraturul on viimased 15 aastat juhtpositsiooni hoidnud kaks suurt kinnisvaraportaali, kv.ee ja city24.ee. Veel üks kinnisvarafirmade liidu juhatuse liige, Pindi Kinnisvara juhatuse liige Kalev Roosiväli viitab, et luubi alla võiks hoopis võtta, kas city24.ee ja kv.ee ühinemine lõi monopoli või mitte. „Miks kaitstakse monopoli? Miks uuritakse tarbijate käitumist?“ põrutas ta.

Raul Vares, CKE Kinnisvara juhatuse liige

Kui diislikütuse liitri hind tõuseks ühelt eurolt neljale, siis tekitaks ka see rahutuse. Mina kartelli ei näe.

Kinnisvaraportaal City24, mille varjatud kuulumisest ravimi- ja meediaärimees Margus Linnamäele on aastaid sahistatud, läks ametlikult tema valdusesse tänavu. Nimelt teatas augusti lõpus Eesti Meedia, et soetab kinnisvaraportaali City24 Eesti ja Läti äriüksused. Nüüdseks on mõlemal, nii kv.ee-l kui ka city24-l sama juht, leedukas Justinas Šimkus.

Sellele, kas City24 ja kv.ee ühinemisega tekkis monopol, on Tõnu Toomparkil kaks vastust. „Ei ole monopol, kuna on kaks ettevõtet, aga selles mõttes on monopol, et asuvad samades kätes, mis selgelt annab omanikule vabamad käed tegutsemiseks,“ kostis ta. „Kui on soov vahendada kinnisvara professionaalsel tasemel, siis ei saa seda teha portaalideta. Nii et monopoliväitega võib ju nõustuda.“

CKE Kinnisvara juhatuse liige Raul Vares ei näe kinnisvarafirmade käitumises kartellitunnuseid. „Kui otsustasime kv-st välja astuda, kuna tõstsid hinna neljakordseks, siis oli see samm meil täiesti õigustatud. Kui nad langetasid hinda, läksime osaliselt tagasi,“ rääkis ta. „Kui diislikütuse liitri hind tõuseks ühelt eurolt neljale, siis tekitaks ka see rahutuse. Mina kartelli ei näe, igaüks soovib oma firma raha kokku hoida.“

Sellega, et kv.ee ja City24 ühinemine pani püsti monopoli, Eesti Meedia juht Sven Nuutmann ei nõustu, tõmmates paralleeli, et kui klient peab maksma samasse kontserni kuuluvate meediaväljaannete tarbimiseks eraldi, siis ka seda võiks nimetada monopoliks.

Nuutmann kinnitas, et nendega seotud firmad ei ole andnud vihjet võimalikust kartellikokkuleppest. Kas tegu oli tema hinnangul kartelliga, Nuutmann ei kommenteeri, kuid märkis, et küsitavusi see tekitab. Nuutmann nentis veel, et avalikkuse ees lahti rullunud vastasseisu saanuks ehk ennetada, aga tegemist on tagantjärele tarkusega.

Raul Vares märkis, et tulevikus liigub CKE Kinnisvara oma kuulutustega portaali kinnisvara24.ee. „Olen kuulnud, et sellest tuleb üks väga tore mõistlike hindadega portaal,“ põhjendas ta.

Kuivõrd tugevaks konkurendiks kujuneb kinnisvara24, ei soovinud Nuutmann arvata. “Las aeg näitab,” sõnas ta.

Põdur konkurents

Härmo Haljaste, Kaanon Kinnisvara juht

Eelis on nendel, kes on pikalt turul olnud.

Kaanon Kinnisvara oli üks firmadest, kes kv.ee-s kuulutamisest ei loobunud, sest hinnatõus ei tabanud neid nii rängalt nagu teisi, põhjendas firma juht Härmo Haljaste. Ta sõnas, et erinevad kinnisvaraportaalid on üritanud Eestis kanda kinnitada, kuid on põrunud. „Kuulutusi on suisa tasuta pakutud, kuid eelis on nendel, kes on pikalt turul olnud. Teatakse, et on kv.ee ja City 24, ei osatagi muud otsida,“ lausus ta ning avaldas ka arvamuse kahe portaali ühe katuse alla liikumisest.

„Eks ta naljakas ole. Ei liideta ühte teise alla ega vastupidi, samas omanikud on samad. Raha peab kinnisvaraettevõte aga mõlemale portaalile maksma. Oleks mugavam, kui portaalid leivad ühte kappi paneksid,“ leidis Haljaste.

Hetkel kuum