Ober-Hausi juhile esitati kahtlustus
Äripäeva teada sai Ober-Hausi juht Tarmo Kase kinnisvarafirmade võimaliku kartellikokkuleppe kriminaalasjas kahtlustuse. Kas kahtlustatavate rida päädib vaid Kasega, pole teada.
Kase ise teemat ei kommenteeri ega avalda ka oma advokaadi nime, sama kidakeelsed püsivad konkurentsiamet ja riigiprokuratuur. Konkurentsiamet delegeeris vastamise prokuratuurile, kust kinnitati vaid, et kriminaalasi on aktiivses menetluses: käivad ülekuulamised ja kogutakse tõendeid.
Seoses kinnisvaraportaali kv.ee hinnamudeli muutumisega otsustas 11 Eesti suuremat kinnisvarabürood kevadel portaalist lahkuda. Seejärel alustas konkurentsiamet analüüsiga ja prokuratuur kriminaalasjaga karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb konkurentsi kahjustavat kokkulepet, otsust ja kooskõlastatud tegevust. Ülekuulamised on käinud pikalt. Näiteks astus konkurentsiameti uksest maikuus sisse kinnisvarafirmade liidu juhatuse liige Tõnu Toompark. „Oh õudust!“ ohkas ta, kui kuulis, et ajakirjanik tahab pärida kinnisvarabüroosid tabanud kriminaalasja kohta. „Ebameeldiv kogemus – istuda laua taga, kus proovitakse midagi pinnida,“ meenutas ta.
Kuri karjas
Seda, mida Toompark konkurentsiametis rääkis, ta ei avalda. „Öeldi, et on kuri karjas, kui sellest räägin,“ selgitas ta. Samamoodi andis tunnistusi liidu juhatusse kuuluv Technopol Ülemiste tegevjuht Gert Jostov. Millest jutt käis, ei saa öelda ka tema.
Küsimusele, kas Kasele esitati kahtlustus võimaliku kartelliga seoses, saabub liidu juhilt, Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimehelt, seni ülekuulamistest kõrvale jäänud Mika Sucksdorffilt napp vastus. „Seda peate tema (Tarmo Kase - toim.) käest küsima. Ega mina ei tea, mis süüdistus seal on esitatud. Ma ei kommenteeri absoluutselt teiste asju.“
Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel on kogu kriminaalasja kommenteerides ettevaatlik. „Pole mingit kartellikokkulepet,“ ütles ta esmalt. „Selle kriminaalasja valguses ei taha mina millestki midagi arvata. Kui see asi ükskord ära lõpeb, siis äkki on mingi uus teadmine, millest üldse elus rääkida tohib või ei tohi. See kõik on nii kummaline. Ei julge nagu enam midagi arvata. Konkurentsiseadus on kohati nii arusaamatu õigusakt, seal on nii kerge libastuda,“ rääkis Rüütel.
Kas monopol?
Eesti kinnisvaraturul on viimased 15 aastat juhtpositsiooni hoidnud kaks suurt kinnisvaraportaali, kv.ee ja city24.ee. Veel üks kinnisvarafirmade liidu juhatuse liige, Pindi Kinnisvara juhatuse liige Kalev Roosiväli viitab, et luubi alla võiks hoopis võtta, kas city24.ee ja kv.ee ühinemine lõi monopoli või mitte. „Miks kaitstakse monopoli? Miks uuritakse tarbijate käitumist?“ põrutas ta.
Osale arutelus