Äripäev • 20. juuni 2018 kell 13:15

Helsingi börsifirma lähedal investori õudusunenäole

Tecnotree  Foto: tecnotree.com

Investeeringuobjekti pankrot ja raha kaotus on investori tõeline õudusunenägu, Helsingi börsil olev Tecnotree viis nad sellele eile väga lähedale, kirjutas Kauppalehti.

Teleoperaatoritele IT-lahendusi pakkuv Tecnotree on käinud juba aastaid kannatuste rada. Sel nädalal tundus sellele kiire lõpp saabuvat, kui ettevõtte omanik ja võlausaldaja, Ameerika Viking Acquisitions esitas ettevõtte kohta pankrotiavalduse. Tecnotree juhtkond teatas eile, et pankrotihagi on alusetu, sest ettevõte oli just selle aluseks oleva summa ära maksnud. Ja nii võttis Viking Acquisitions pärastlõunal oma pankrotiavalduse tagasi. Sellega lool aga vaevalt veel lõpp on.

Pankrotiavaldus ei tohiks kellelegi üllatusena tulla. Tecnotree on pikka aega esinenud kehvalt nii oma ettevõtmistes kui ka investeerimiskohana. Kui keegi on viimastel aastatel ettevõtte sendiaktsiat ostnud, siis on ta oma võimalikus rahakaotuses ise süüdi.

Soome aktsiaturu guru Erkki Sinkko hoiatas ettevõttesse investeerimise eest juba 2012. aastal. Börsifirma rahavoogu ja tulemusi hinnates ütles ta juba siis, et Tecnotree on Turvatiimi kõrval börsi üks nigelamaid tegijaid.

Alexander Ernroothi investeerimisfirma Atine ostis Turvatiimi börsilt ära 2015. aastal ja müüs hiljem ettevõtte norralastele.

Tecnotree püsib börsil, aga vaevalt igavesti. Selle lahkumisega saab hoobi võrdõiguslikkus, sest ettevõtet juhib naine – Padma Ravichander.

Talvivaara veel meeles

Tecnotreel on sadu erainvestoreid, aga siiski kaugeltki mitte nii palju kui sel kevadel pankrotiga lõpetanud kaevandusfirmal Ahtium ehk endisel Talvivaaral, kellel oli 80 000 aktsionäri, suurem osa neist väikeinvestorid. Ettevõtte kaevandusosa läks riigi omanduses olevale Terrafamele juba aastate eest. Börsile jäi kest, millele üritati uut sisu leida, aga tulutult.

Kauplemine börsil katkestati 2014. aastal ja see ei jätkunud kunagi.

Pankroti ajal oli Ahtiumi suurim erainvestor Soome riigi omanduses olev investeerimisfirma Solidium, mis investeeris ettevõttesse 2011. aastal 149 miljonit eurot. Pankrot Solidiumi enam ei puudutanud, sest ta oli selle juba 2014. aastal kuludesse kirjutanud.

Tiimari tuli tagasi

Kui börsifirmat tabab pankrot, kaob ettevõte koos nimega tavaliselt igaveseks maailmakaardilt. Sellest reeglist on erand pisikaubaketi Tiimari näol, mis läks pankrotti 2013. aastal, kui taanlaste Tiger Soome tuli.

Ettevõtja Petri Rantanen ostis Tiimari nime ja avas sellenimelise poe kodulinnas Kouvolas ja paari aasta pärast teisegi, aga sulges kliendipuuduse tõttu pooleteise aasta pärast.

Soome börsilt on pankrot viinud viimasel aastakümnel masinaehitaja Takoma ja elektroonika allhankefirma Elcoteqi, sellele eelneval aastakümnel turunduskommunikatsioonifirma Evia, kartongitootja Stromsdali ja tehnoloogiafirma Reach-U Holdingu.

1990. aastatel läks pankrotti neli Helsingi börsi firmat: arendusfirma Mancon (tegelikult aastal 1989, Soome esimene pankrotistunud börsifirma), investeerimisfirma Nobiscum, IT-firma Alcom ja elukindlustusfirma Apollo.

Hetkel kuum