Jaanus Vogelberg • 8. oktoober 2018 kell 9:20

Valitsus kaotas riigikogus enamuse

Riigikogulane Tiina Kangro teatas Facebookis, et lahkus riigikogu Isamaa fraktsioonist, mille liige ta on seni parteituna olnud. See tähendab, et Jüri Ratase valitsust toetab nüüd riigikogu vähemus ehk 50 liiget. Kangrot pani fraktsioonist lahkuma pettumus Isamaa poliitilises kursis.

Tiina Kangro  Foto: Teet Malsroos (Õhtuleht)

"Panustasin täna Eesti poliitikasse sellega, et lahkusin Riigikogu Isamaa fraktsioonist, mille liige olen parteituna olnud. Sellega tekkis Toompeal olukord, kus koalitsioonil ei ole enam mugavalt tagatud häälteenamust ja eeldatavalt neil tuleb uute valimisteni jäänud aja jooksul teha oluliselt rohkem koostööd parlamendi teiste erakondadega, võimalik, et ka mõnesid oma plaane muuta. See langeb aega, mil töös on riigieelarve, samuti hulk konfliktseid eelnõusid," teatas Kangro.

Mõistlikust koostööst erinevaid valijagruppe esindavate poliitjõudude vahel on tema hinnangul Eesti "teerullistunud" poliitmaastikul juba pikki aastaid väga suur puudus olnud, sõltumata sellest, kes "suurtest" parasjagu võimul on.

Kritiseerib Isamaad

"Nüüd Isamaast. Usutavasti tänane koalitsioon püsib; ka väikseim partner Isamaa on avaldanud soovi sellele igal juhul kaasa aidata. Olen algusest peale veendunud, et Isamaa koht ei ole selles koalitsioonis, kus tema keskseks rolliks on aidata Keskerakonnal ja sotsidel ellu viia nende maailmavaatelist poliitikat; seda enda maailmavaate arvelt. Võimu juures olemisest lähtuvad kompromissid on viinud selleni, et oma maailmavaadet, millesse kas või erakonna ladvik Riigikogus ühtselt usuks, saabki otsida vaid aastate tagustest dokumentidest," oli Kangro kriitiline.

"Viie vastutusrikka ministrikohaga ei ole selles koalitsioonis osalev konservatiivne partei suutnud anda piisavat tooni, et muuta või vähemalt tasakaalustada praeguse valitsuse vasakpopulistlikke, sekka omakasupüüdlikke suundumusi, mis väga paljudele Eesti inimestele meelehärmi valmistavad," jätkas Kangro.

Kangro koostöö tollase IRL-iga algas 2015. aasta valimiste eel. "Sõlmisime puuetega inimeste ja omastehooldajate esindajatega selle erakonnaga leppe Eesti inimvara kaitsva sotsiaalpoliitika elluviimiseks. Kuigi IRL, nüüdne Isamaa, on kogu järgneva aja omanud muuhulgas sotsiaal- ja rahandusministri portfelle, ei ole tänaseks mitte ühtki toona minu poolt erakonna valimisprogrammi kirjutatud punkti tõsiselt võetud ega isegi üritatud ellu viia. Kahe viimase aasta jooksul, mil olen olnud Riigikogus, olen vaid üksinda sellest fraktsioonist (paari üksiku erandiga) töötanud ja hääletanud puuetega inimeste ja hooldajate huvides ja vohava bürokraatia vastu. Fraktsioonikaaslaste jaoks on olnud sellest tähtsam koalitsioonipartnerite teenindamine ja sellega seotud oma liikmete iste- ja töökohtade jätkuvus," sõnas Kangro.

"Oma varasema töö- ja elukogemuse baasilt ei olnud ma Riigikokku minnes sinisilmne ega oodanud imesid. Et Eesti poliitikute jaoks on mugavus, toiduahelas positsioonide säilitamine ja selleks pakutav vastastikune ringkäendus mistahes võtete ja hinnaga niivõrd ülemuslik kogu muu tegelikkuse ees, on olnud aga valus tõdeda. See viimane ei puuduta enam üksnes Isamaad, vaid palju laiemat pilti uksest aknani ja Tallinnast Narvani," resümeeris riigikogulane.

Hetkel kuum