Marge Väikenurm • 19. oktoober 2018 kell 3:00
Pesuärimees Indrek Rahumaa hinnangul võib Brexiti tulemus olla arvatust süngem.  Foto: Andres Haabu

Eesti ärimees: Brexitit peaks rohkem kartma

Pesutootja European Lingerie Groupi, endise Lauma Internationali omanik Indrek Rahumaa hoiatab uue majanduskriisi eest.

“Mure Brexiti pärast võiks olla natuke suurem. Kardan, et lõpplahendusest, mis tuleb – sellest ei ole kohalikud veel täies mahus aru saanud,” leiab Londonis elav Rahumaa. “Kui läbirääkimisi vaadata, siis ainus, mis on muutunud – aega on vähemaks jäänud. Näen seda asja mustades värvides, kuid võib-olla läheb paremini.”

Inimesed põgenevad

Majanduskriisini võivad viia mitu asjaolu. Pärast Brexiti-hääletust hakkasid Suurbritannias tegutsenud ettevõtjad koduriikidesse naasma. Londonist on järjest lahkunud ka Rahumaa tuttavad, kuid ta usub, et London jääb vaatamata Brexitile finantskeskuseks. “Isolatsioon Ameerikas aitab sellele kaasa,” lausus Rahumaa.

Tõsiseks võib olukord kujuneda kogu maailmas kaubandussõja ja Brexiti koosmõjul. Kui kaubandussõda eskaleerub, ei ole välistatud uus majanduskriis, rääkis ta.

Püsib teadmatus

Tegelikult ei tea Rahumaa hinnangul veel mitte keegi, kuidas täpselt Brexiti mõju ärimehi jalust lööb, sest kokkuleppeid ei ole sõlmitud ja käib sisepoliitiline võitlus. Küll on näha olnud, mis juba välisriikides toimub, näiteks Prantsusmaal hüppasid üles kinnisvarahinnad.

Seega suuri otsuseid ettevõtjad ja investorid enne seda, kui pilt on Brexiti kohta täiesti selge, tegema ei hakka. Rahumaad ennast Brexit ei löö. “Minu tutvusringkonnas mõjutab Brexit mind kõige vähem,” märkis ta, kuid tõdes, et mõne otsuse on ta siiski edasi lükanud. “Need ei ole Suurbritanniaga seotud, kuid mõned komponendid on juures.”

Hetkel kuum