Äripäev • 25 oktoober 2018
Euroopa Parlament tahab keelustada ühekordsed plasttooted kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides.  Foto: EPA

Ühekordsed plasttooted keelustatakse Euroopa Liidus

Kolmapäeval toimunud hääletusel toetasid Euroopa Parlamendi liikmed ühekordseks kasutuseks mõeldud plasttoodete, nagu plastist taldrikute ja söögiriistade, keelustamist Euroopa Liidus.

Keelu poolt hääletamist põhjendati sellega, et ühekordseks kasutamiseks mõeldud plasttooted moodustavad ligi 70% meredes ja ookeanides leiduvast prügist.

Parlament hääletas teatud ühekordseks kasutamiseks mõeldud plasttoodete, nagu plastist vatitikkude, söögiriistade, taldrikute, kõrte, joogisegamispulkade ja õhupallivarraste, turustamise keelustamise poolt aastaks 2021. Parlamendiliikmed lisasid keelustatavate toodete nimistusse ka okso-biolagunevad plasttooted ja vahtpolüstüreenist toidukarbid.

Teatud plastist toidupakendite puhul, nagu burgeri-, võileiva- ja wrap'i-karbid ning toidupakendid puuviljade, köögiviljade, magustoitude või jäätiste jaoks, peavad Euroopa Liidu riigid tagama nende jäätmete vähendamise vähemalt 25% võrra aastaks 2025.

Plastjoogipudelitele tuleks kehtestada nõue need 90% ulatuses kokku koguda ja tagada nende ringlusse võtmine aastaks 2025.

Parlamendi seisukoht kiideti heaks häältega 571 poolt, 53 vastu, 34 erapooletut. Läbirääkimised eeskirjade lõpliku sõnastuse üle algavad niipea, kui Euroopa Liidu Nõukogu on esitanud oma seisukoha.

Rimi asendab plasti paberi või muu loodusliku materjaliga

Rimi teatas samal päeval, et tema emafirma Rootsis ICA Gruppen on vastu võtnud uue plastistrateegia, mille eesmärk on kaotada ühekordsed plasttooted järk-järgult müügilt kogu kontserni piires, sealhulgas ka Eestis. Alates 2020. aastast valmistatakse ühekordselt kasutatavad kohvitopsid, taldrikud, söögiriistad, kõrred ja vatipulgad paberist või muust looduslikust materjalist.

2019. aasta kevadel laseb kontsern käiku mitu uut suhkruroo baasil tehtud pakendilahendust, mida loodetakse kasutada omamärgitoodete pakendamisel. Suurem osa puuviljadele ja köögiviljadele mõeldud plastmassalustest asendatakse paberist või taaskasutatud plastmassist valmistatud alustega. Lihatoodete jaoks võetakse kasutusele pakendilahendus, mis kasutab suuremas osas paberit.

Hetkel kuum