Äripäev • 2. november 2018 kell 6:45

Nordea, Danske ja SEB Taanis uurimise all

Danske peahoone Kopenhaagenis.  Foto: Reuters/Scanpix

Taani valitsus palus sealsel finantsinspektsioonil alustada Nordea, Danske ja SEB pankade uurimist, seoses 1,7 miljardi euro suuruse dividendide maksupettuse skeemiga.

"Jääb mulje, et pangad ei ole käitunud oma ühiskondliku rolli tasemel," vahendab Reuters Taani maksuministri Karsten Lauritzeni sõnu.

Oktoobris avalikustas rahvusvaheline ajakirjanduskonsortsium, kuidas pangad ja pensionifondid on Euroopas välja petnud pea 55 miljardit eurot.

Skeem seisnes selles, et vastastikuste aktsia müügi- ja laenutehingutega jäeti maksuametitele mulje, nagu oleks aktsiatel olnud dividendide maksmise ajal rohkem kui üks omanikku.

Kuivõrd ettevõtete tulumaksu makstakse Euroopas jooksvalt, siis saab dividendidelt tasutud tulumaksu tagasi küsida, antud juhul küsisid raha tagasi kõik näilised osapooled, ka need, kes ühtegi maksnud ei olnud.

Saksamaa on juba mitu aastat üritanud maksuauku kinni panna, kuid erinevate arvutuste järgi kaotas riik 6 kuni 32 miljardit eurot.

Avalikustatud uurimuse järgi puudutab sama skeem aga ka Prantsusmaad, Hispaaniat, Itaaliat, Hollandit, Taanit, Belgiat, Austriat, Soomet, Norrat ja Šveitsi, koos Saksamaaga ulatub maksukahju 55,2 miljardi euroni.

Hetkel kuum