Äripäev • 6. november 2018 kell 14:41

Venemaa ettearvamatus hirmutab Soome ettevõtjaid

Paraad Punasel väljakul Moskvas.  Foto: TASS/Scanpix

Soome ettevõtteid hirmutab Venemaal ettearvamatus: "Meist endast ei sõltu midagi ja kõik on teiste otsustada."

Vaid alla poole Soome ettevõtetest ootab Venemaalt kasvu, suuremad probleemid on nõrgenenud rubla, Ameerika Ühendriikide sanktsioonid, uute sanktsioonide oht ja muud poliitilised riskid, kirjutab Kauppalehti.

Soome ettevõtete suhtumine Venemaasse muutub ettevaatlikumaks, näitab täna Soomes avalikustatud Venemaaga kaubanduse baromeeter. Küsitlusel osalenud ettevõtetest 6% ennustab käibe olulist kasvu ja 39% käibe mõningast kasvu järgmisel poolaastal.

Kasvu ootavate ettevõtete osakaal on eelmise aasta kevadest peale pidevalt kahanenud. Ettevõtetest 12% ennustab käibe kahanemist järgmisel poolaastal. "Keeruline olukord, et välja vedada, tuleb hoolikalt seisu jälgida," kirjeldab üks ettevõtja.

Kõige väiksemat kasvu ootasid Soome ettevõtted Venemaalt vahetult enne Krimmi okupeerimist, kui kasvu ootas vaid iga viies ettevõtja. Olukord paranes, kui rubla tugevnes ja Donald Trumpi valimine Ameerika Ühendriikide presidendiks lasi liikvele spekulatsioonid, et sanktsioonid võidakse tühistada. Läks aga teisiti ja sel aastal on Ühendriigid Venemaa-vastaseid sanktsioone tugevdanud.

Ettevõtete prognoos Venemaa majanduskasvule on muutunud kiiresti süngemaks – vaid kolmandik ettevõtjaid usub, et majandus kasvab. Veel kevadel uskusid kasvu pea pooled ettevõtjad.

Praegu arvavad pea pooled ettevõtted, et Venemaa majandusolukord püsib enam-vähem endisena. 28% Soome ettevõtteid on kasvatanud eksporti Venemaale, pool aastat tagasi oli selliseid ettevõtteid 34%.

Kõigest hoolimata investeeritakse

Majanduslikule olukorrale lisandub Venemaa poliitika ettearvamatus. "Meist endast ei sõltu midagi ja kõik on Venemaal teiste otsustada," vastas üks ettevõtja baromeetris.

Soomlaste jonnakast tegevuse jätkamisest Venemaal annab märku see, et tegevusse tehtud investeeringud on üsna vähe kahanenud. 21% ettevõtetest plaanib järgmise 12 kuu jooksul Venemaale investeerida.

Probleemina on jätkuvalt üleval Venemaa protektsionistlik tegevus. Poolte ettevõtete teatel on see neid mõjutanud, eelkõige sanktsioonide vastumeetmed.

Soome keskpank prognoosib Venemaale väikest kasvu. Selleks aastaks ootab pank 1,8% suurust kasvu, järgmiseks aastaks väheneb see 1,6%-le ja 2020. aastal 1,5%-le.

Pank tõdeb, et nafta hinna märkimisväärse kasvu korral võib majanduskasv elavneda. Siiski on riigi majanduses struktuurseid probleeme, nagu riigisektori ettevõtete suur osakaal, rahvastiku vananemine, sõltuvus toorainetest ja ajude äravool.

Hetkel kuum