Kristjan Pruul • 5. detsember 2018 kell 10:53

Airbnb tulude deklareerimine jääb vabatahtlikuks

Maksu- ja tolliamet ning Airbnb sõlmisid kolmapäeval lepingu, mille abil saab platvorm edaspidi soovijate tulu kohta andmed edastada otse maksuametile. Kokkulepet kinnitasid käesurumisega Airbnb Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika regioonide avaliku poliitika direktor Patrick Robinson (vasakul) ja maksuameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmann.  Foto: Liis Treimann

Maksu- ja tolliameti ning Airbnb omavaheline kokkulepe teeb platvormil tulu teeninule selle deklareerimise lihtsamaks, kuid kohustuslikku ja kõiki pakkujaid hõlmavat infovahetust sellega platvormile ei kaasne.

Airbnb ning maksu- ja tolliameti värske kokkulepe kedagi teavet jagama ei sunni, kinnitas ameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmann. Kui eraisik annab Airbnb-le nõusoleku, siis edastab platvorm ametile regulaarselt tulu kohta andmeid ning amet saab need isiku tuludeklaratsioonile kanda. Kogu projekti eesmärk põhineb usul, et kui maksude deklareerimine ja maksmine on lihtne, siis seda ka tehakse.

Maksuametile annavad lootust kaks asja: viimase maksutahte uuringu järgi on üldine suhtumine maksude tasumisse hea ning Uberi, Taxify ja Estateguruga on käimas sarnane koostöömudel. 2017. aastal deklareeris 1400 inimest, et on platvormide kaudu tulu teeninud, kogusummas 972 000 eurot. Pea kaks korda rohkem kui aasta varem.

Airbnb Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika regioonide avaliku poliitika direktor Patrick Robinson kinnitas kolmapäeval korduvalt, et ettevõte eeldab, et kõik platvormi kasutajad ongi alati oma tulud ära maksnud ning uus kokkulepe teeb nende tasumise pisut lihtsamaks. Sama selgitusega põhjendas ta ootust, et hinnad uue kokkuleppe tagajärjel ei tõuse. Ka avaldas ta lootust, et sarnane koostöö on võimalik riikidega kõikjal Euroopas ja mujal.

"Teeme kõik kasutajatele võimalikult lihtsaks, pakume eestikeelseid materjale, avame telefoniliini, selgitame selges eesti keeles, kuidas oma makse selle projekti kaudu deklareerida," ütles Robinson.

Airbnb Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika regioonide avaliku poliitika direktor Patrick Robinson loodab, et sarnase kokkuleppega, mille ettevõte sõlmis äsja Eesti maksu- ja tolliametiga, on tulevikus nõus ka teised Euroopa riigid.  Foto: Liis Treimann

Kindlasti ongi osa Airbnb kaudu korteri välja üürinud inimesi oma tulusid deklareerinud. Juunikuus ütles ameti teenuste osakonna juhtivspetsialist Hannes Udde Äripäeva raadios, et ühtekokku 400 000 euro eest. Mainitud number sisaldab seda tulu, mille kohta inimesed ise märkisid, et said selle Airbnb kaudu. Tegelikult oli deklareeritud summa maksuameti hinnangul kindlasti suurem. Võrdluseks oli platvormil möödunud aastal 2600 üürileandjat, nende korterites peatus 130 000 külalist ning tüüpiline kasutaja teenis aastas 1500 eurot tulu.

Hetkel kuum