Äripäev • 27. detsember 2018 kell 16:24

Eesti Panga eelarve kasvab

Eesti Panga muuseumis Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbedast mündi esitlus.  Foto: Sander Ilvest, Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Panga 2019. aasta eelarve maht on 22,6 miljonit eurot, teatas keskpank.

Kui jätta kõrvale kulutused sularahale, mis on aastati väga erinevad, kasvab keskpanga eelarve 2018. aastaga võrreldes miljoni euro võrra ehk 5 protsenti. Koos sularahakuludega kasvab keskpanga eelarve järgmisel aastal tänavusega võrreldes 5,2 protsenti.

Eesti Panga prognoosi kohaselt on keskpanga järgmise aasta tulud 32,5 miljonit eurot, millest valdava osa moodustavad euroala keskpankade ühtse rahapoliitikaga seotud tulud. Lisaks plaanib Eesti Pank teenida tulu välisreservide haldusest ja muudest tegevustest. Keskpanga oodatav kasum on 2019. aastal 9,8 miljonit eurot.

Eesti Pangas on järgmisel aastal 234,9 töökohta ning palgafond kasvab 6 protsenti 10,6 miljoni euroni. See võimaldab hoida Eesti Panga töötajate palgataset ligikaudu sarnasena Tallinna finantssektoriga, millega keskpank tööturul peamiselt konkureerib, teatas keskpank.

Järgmisel aastal kulub raha 20euroste pangatähtede ja 20sendiste müntide tootmiseks, aga järjekordselt ka 1- ja 2sendiste müntide juurdetellimiseks.

Lisaks laseb Eesti Pank vermida järgmisel aastal kolm 2eurost mälestusmünti ja kolm hõbedast meenemünti, mis antakse välja 2019. ja 2020. aastal. -euroste mälestusmüntidega peab keskpank meeles emakeelse Tartu Ülikooli 100. aastapäeva, Tartu rahu 100. aastapäeva ja 200 aasta möödumist Antarktika avastamisest. Lisaks valmistab Eesti Pank ka kolm hõbedast meenemünti, mis on pühendatud Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäevale, Jüri Jaaksoni 150. sünniaastapäevale ja hansalinn Viljandile.

Keskpanga 2019. aasta eelarve märksõnad on tehnoloogia areng, uued andmekaitsereeglid ning füüsiline ja küberturvalisus. Eesti Pank kasutab koos Euroopa Liidu keskpankadega 22 ühist IT-süsteemi, mille hoolduseks kulub Eesti Pangal 2019. aastal 0,57 miljonit eurot. Sellest kõige rohkem kulub uue väärtpaberite arveldusplatvormi TARGET2-Securities (T2S) ülalpidamiseks, mille kulusid aitavad tasa teenida väärtpaberitehingutelt võetavad teenustasud.

Lisaks teeb Eesti Pank järgmisel aastal kulutusi külaliste pääsla ja videovalvesüsteemi uuendamiseks, pressikonverentside ruumi tehnika väljavahetamiseks, sularaha sortimismasinate täiendamiseks, serverarvutite ostuks ning valvekeskuse ja arhiiviruumi ümberehitamiseks.

Hetkel kuum