Äripäev • 22 jaanuar 2019

Kinnisvarabürood kaebavad Eesti Meedia portaalide peale

Foto: Andres Haabu

Kinnisvarabürood pole rahul Eesti Meedia omanduses kinnisvaraportaalide käitumisega ja paluvad abi konkurentsiametilt.

Amet aga ütles kuu alguses Äripäevale, et pole näinud põhjust menetlust alustada.

Sooman: trikitades neljakordne hinnatõus

Pindi Kinnisvara, Uus Maa, Domus Kinnisvara, CKE Kinnisvara ning Vesper Kinnisvara esitasid konkurentsiametile taotluse algatada Eesti Meedia gruppi kuuluvate kinnisvaraportaalide kv.ee ja city24.ee suhtes järelevalvemenetlus.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman sõnas, et city24.ee ja kv.ee on pärast seda, kui Eesti Meedia omandas mõlema firma 100-protsendilise osaluse, tõstnud kuulutuste avaldamise hinda erinevaid trikke kasutades umbes neli korda.

Konkurentsiamet: turg saab ise hakkama

Jaanuari alguses ütles konkurentsamet Äripäevale, et amet ei ole seni pidanud põhjendatuks menetlust alustada.

Ameti selgitust mööda on kinnisvarafirmade endi loodud portaal kinnisvara24.ee võrdlemisi hästi käivitunud, hõivates pärast lühikest tegutsemisaega turul juba teise koha. "Konkurentsiamet peab sellist uue konkurendi turule sisenemist tervitatavaks. Ühtlasi tähendab see, et turg ise on suure tõenäosusega konkurentsiolukorda parandamas, mis vähendab vajadust riikliku sekkumise järele," vastas konkurentsiamet kuu alguses.

„Viimaste kättesaadavate majandusaasta aruannete järgi oli Eesti Meedia kontserni kuuluvate portaalide turuosa 2017. aastal Eestis üle 98 protsendi. Näib, et turgu valitsev kontsern pole suutnud vastu panna kiusatusele oma seisundit ära kasutada ning kliendid on pidanud taluma regulaarset hinnatõusu. Viimati leidis kahekordne hinnatõus aset selle aasta alguses. Kõik see tekitab kinnisvarabüroodes põhjendatud kahtluse, et portaalid kasutavad ära oma monopoolset seisundit,“ rääkis Sooman.

Uus Maa Kinnisvara juhatuse liikme Kaie Kass Agcay ütles, et pärast seda, kui eelmisel aastal tuli turule uus portaal kinnisvara24.ee, mis tõusis aasta lõpuks külastatavuselt teiseks, tekkis kinnisvara müüjate jaoks küll alternatiiv, kuid see ei saa õigustada turgu valitsevate portaalide senist ebaseaduslikku tegevust. "Seetõttu palume konkurentsiametil anda Eesti Meedia kontserni kinnisvaraportaalide tegevusele õiguslik hinnang,“ lisas Laugus.

Konkurentsiametile saadetud taotluses paluvad kinnisvarafirmad alustada portaalide city24.ee ja kv.ee taga peituvate OÜ Allepal ja AS Kinnisvaraportaal suhtes järelevalvemenetlust, tuvastada konkurentsiseaduse rikkumised ning kohustada portaalide omanikfirmasid lõpetama turgu valitseva seisundi kuritarvitamine ning kõrvaldada kuritarvitamisest tekkinud tagajärjed.

Kuu alguses põhjendas City24.ee tegevjuht Karin Noppel-Kokerov hinnatõusu ERRi artiklis sellega, et enne möödunud aastal toimunud esimest hinnatõusu olid kuulutuste hinnad ärikliendile seitse aastat muutumatuna püsinud. Kv.ee tegevjuht Tarvo Teslon ütles ERRi artiklis, et kv.ee on olnud konkurentsitult kõige soodsamate hindadega kinnisvarakuulutuste portaal ja hinnatõus on mingi aja tagant kulude ja investeeringute katmiseks paratamatu.

Hetkel kuum