Koit Brinkmann • 25. jaanuar 2019 kell 11:04

Kakaoärimehe teisel firmal samuti pankrotiasi kukil

Äripäeva Rikaste TOPi kuuluva Arkadi Gorlatši kakaoubade vahendamise ja jahvatamisega tegelevatest ettevõtetest sai Nord Cocoa ajutise pankrotihalduri ning Keila Veskite pankrotiasjas toimus eelistung.

Arkadi Gorlatš Nord Cocoa pankrotiasjas Harju maakohtus.   Foto: Liis Treimann

Harju maakohtu teatel esitas ASi Keila Veskid vastu pankrotiavalduse Westford Trade Services DMCC. Nõude suurus ületab 800 000 eurot ja see tuleneb garantiilepingust. Võlgnik Keila Veskid garanteeris Nord Cocoa kohustust, mille viimane on jätnud täitmata.

ASi Keila Veskid esindaja eelistungile ei ilmunud, kuid kohtu kinnitusel ei takista see pankrotimenetlusega tavapäraselt edasi liikumast ning lähiajal määrab kohus ajutise pankrotihalduri, kes selgitab välja ja esitab kohtule oma arvamuse võlgniku varalisest olukorrast.

Hiljuti nimetas Harju maakohus OÜ Nord Cocoa pankrotimenetluses ajutiseks pankrotihalduriks Oliver Ennoki. Läti faktooringuettevõte ERST Finance'i esitatud pankrotiavalduse aluseks on 200 000 euro suurune nõue. Kokku on Nord Cocoa Läti firmale võlgu 1,5 miljonit eurot.

ERST Finance'i esindaja, Lextali vandeadvokaadi Olavi-Jüri Luige sõnul on nende nõue kõigest piisk meres, sest Gorlatši firmade võlad küündivad vähemalt 20 miljoni euroni.

Jaanuari alul toimunud Nord Cocoa vastu esitatud pankrotiavalduse läbivaatamisel tunnistas Gorlatš ettevõtte maksejõuetust. Nord Cocoa maksuvõlg ületab praegu 45 000 eurot.

Lisaks hiigelvõlgadele on Keilas endise TERKO territooriumil tegutsevatel Gorlatši ja tema äripartneri Arkadiy Aleksandrovi ettevõtetel kaelas kriminaalasi. Läinud aasta novembris otsiti ettevõtete ruumid läbi. Kriminaalmenetlus algatati omastamise paragrahvi alusel.

Kakaoäri ida pool

Gorlatš ei ole avalikkuses eriti tuntud ettevõtja, juba aastaid on ta tegelenud kakaoubade vahendamise, jahvatamise ning kakaomassi müügiga. Turgudeks on Gorlatši sõnul peamiselt Valgevene, Venemaa ning Kasahstan. Mitmel viimasel aastal on Gorlatš mahtunud ka Äripäeva Rikaste TOPi. Viimases, läinud sügisel avaldatud edetabelis oli ta 13,3 miljoni euro suuruseks hinnatud varaga 272. kohal.

OÜ Nord Cocoa – juhatuse liikmed Arkadi Gorlatš ning Arkadiy Aleksandrov, osanikud Arkadi Gorlatš (70%) ning Arkadiy Aleksandrov (30%).

Keila Veskid AS – juhatuse liige Nikolai Melnikov, nõukogu liikmed Arkadi Gorlatš, Aleksandr Viiner ning Arkadiy Aleksandrov. Aktsionärid Ardi Invest OÜ kaudu Arkadi Gorlatš (74%) ning Arkadiy Aleksandrov (26%).

Vara väärtus oli hinnatud aga tema ettevõtete varasemate majandusaruannete baasil. Kui veel 2015. aastal teenis Nord Cocoa 65 miljoni euro suuruse müügitulu juures üle 3,5 miljoni eurot kasumit, siis hiljem pole ettevõte majandusaruandeid esitanud ning äriregister on teinud ka juba kustutamishoiatuse.

Nord Cocoa ja Keila Veskite hooned Keilas.   Foto: Liis Treimann

Gorlatš rääkis, et nad on kakaoubade turul endises Nõukogude Liidu regioonis arvestatav tegijad. Tema sõnul on see äri kasumlik, aga neile sai saatuslikuks pankadest investeeringuteks võetud lühiajalised laenud. „Paigutasime ASi Keila Veskid ja OÜsse Nord Cocoa üle 10 miljoni euro. Pankadega sõlmisime aastased krediidilepingud,“ kirjeldas ta jaanuari alul kohtus.

Kuna nii lühikese ajaga laene tagasi maksta ei suudetud, hakkasid võlasummat lumepalliefektina kasvatama viivised.

„Sellest 20 miljonist pool on trahvid,“ iseloomustas Gorlatš praegust seisu.

Et pangad keerasid seepeale kraanid kinni, võeti krediiti juba nendelt, kes küsisid kahekohalist intressi. Näiteks ERST Finance andis laenu 14protsendilise intressiga.

Asjaga seotud ka Kredex

Kohtus heitis Gorlatš ERST Finance'ile ette, et see ronib oma nõudega Eesti riigi taskusse, kuna nõudel on Kredexi kindlustus peal. Äripäeva andmetel on Kredex kindlustanud vähemalt 1,5 miljoni euro eest Nord Cocoaga seotud oste.

Gorlatš kirjeldas, kuidas ta on viimastel kuudel pidanud intensiivseid läbirääkimisi võlausaldajatega, kelle laenude maht on umbes 8 miljonit eurot, ning need oleks nõus koos välismaise uue partneriga panema alla veel 4 miljonit. „Kui saaksin lisaks kuu aega, lepiksin võlausaldajatega kokku ning saaksin tehase tööle. Kreeditorid juba kuulavad mind, välja arvatud ERST Finance,“ pahandas Gorlatš.

Lisaks on Gorlatši kinnitusel pidanud ta kolme välismaise huvilisega läbirääkimisi, et nad tuleks partneriks. „Praegu on sõelale jäänud üks Prantsuse ettevõte, kes omandaks 65–85 protsenti Keila tehasest. Asutaksime uue ettevõtte ja mind selles ettevõttes ei oleks. Plaan oleks maksta kahe aastaga kõik võlad ära. Tahan asjad korda saada ja enda head nime säilitada,“ lausus Gorlatš.

Küll raskendaks tema kinnitusel uue ettevõtte loomist Nord Cocoa pankroti väljakuulutamine.

Kakaoäriga tegelev Arkadi Gorlatš (paremal) tervitab enne pankrotiistungit hagejat esindavat vandeadvokaati Olavi-Jüri Luike.   Foto: Liis Treimann

Gorlatš: tehing prantslastega on kindel

Nord Cocoa ja Keila Veskite suuromanik Arkadi Gorlatš ütles, et Prantsuse investoriga on müügitehing kindel, kuid selle aega ta ei ütle.

Järgneb intervjuu Gorlatšiga:

Milline on praegu seis võimaliku Prantsuse investoriga? Seal läheb kõik oma teed. Nii nagu ma ka kohtus rääkisin. Kohtumäärus loomulikult segab seda protsessi. Võibolla lükkub asi 1–2 kuud edasi, aga vaikselt asi liigub.

Äriliselt on teil päris raske seis? Jah, sest kõik segavad.

Kas võlausaldajad? Teie segate ka.

Mina? Jah, oma eelmise artikliga. Ma ütlesin, et pole vaja seda praegu kirjutada. Ei, teeme, sest see on kuum lugu. Vot niimoodi te teete. Aga ma saan hakkama.

Meie ju kajastame toimuvat, mitte ei mõtle ise midagi välja. Jaa, ma saan aru, aga vaadake, kellele see on kasulik. Ärile ei ole see kasulik, võlausaldajatele ei ole see kasulik. Aga kuidas otsustasite, nii oli.

Miks võlausaldajad teid enam ei usu ja kohtusse pankrotiavaldused annavad? Keegi usub ja keegi ei usu. Mul ei ole mõtet teile infot anda, sest see kõik jõuab võlausaldajateni.

Kas olete endiselt optimistlik, et tulete asjast välja ja ei jää lõpuks võlalaviini alla? Trump on kolm korda pankrotis olnud. Ma ei hakka praegu avaldama, millised kokkulepped meil on tehtud. Seda hakatakse kohe meie vastu kasutama.

Osa võlausaldajaid on kannatlikud ja osaga ei saa kokkuleppele? Kõik tahavad raha tagasi saada ja teie artikkel tekitas paanikat.

Tekkis lumepalliefekt? Jah. Kõikidele vastamine võtab päevas aega 2–3 tundi.

Millal prantslastega tehing võiks toimuda? Ma ei ütle seda. See on saladus.

Tehing ei ole siis veel kindel? See on kindel, aga ma ei ütle selle aega.

See info rahustaks võlausaldajaid? Kellel on vaja, siis vastavad kanalid suhtlemiseks on olemas. Niimoodi ajalehe kaudu ma infot ei anna.

Hetkel kuum