Äripäev • 11. veebruar 2019 kell 16:15

Eesti pangad Euroopast tõesti tootlikumad

T1 kaubamajas seatakse pangaautomaate valmis..   Foto: Liis Treimann

Eestis tegutsevate pankade omakapitali tootlikkus oli 9,6 protsenti. Võrdluseks – Euroopa Liidus oli keskmine omakapitali tootlus teise kvartali lõpu seisuga 7,2%, annab finantsinspektsioon teada eelmise aasta kolmanda kvartali finantssektori ülevaates.

Möödunud aasta kolmandas kvartalis oli Eesti finantssektori olukord tugev, kuid jätkuvalt tuleks silm peal hoida Rootsi kinnisvarasektoril, mille riskide realiseerumine võib mõjutada ka Eesti pangandusturgu.

Pangad ja filiaalid teenisid kolmandas kvartalis 73 miljonit eurot kasumit, mida oli 16% vähem kui teises kvartalis. Kolmanda kvartali kasumi languse põhjustasid teises kvartalis aset leidnud laenude allahindluste tühistamine ning muud erakorralised tulud, mida kolmandas kvartalis ei teenitud, märgib inspektsioon.

Kolmandas kvartalis aeglustus nii äriühingute kui ka eraisikute laenude kasv, siinsed pangad ei ole laenuandmise tingimusi leevendanud. Samas on suurenenud eraisikute ja ettevõtete nõudlus krediidi järele.

Kahjukindlustusmaksetest pool tuleb lõunanaabritelt

Sarnaselt pangandussektoriga on hästi kapitaliseeritud ka kindlustus ja investeerimisühingud. Näiteks kogusid Eesti kahjukindlustusseltsid koos oma filiaalidega eelmise aasta esimese üheksa kuuga kindlustusmakseid 427 miljoni euro ulatuses. Aastataguse ajaga võrreldes oli kasv umbes kuuendik ehk 17,6%. Eesti kahjukindlustusseltside kogutud kindlustusmaksetest laekus ligi pool Lätist ja Leedust.

Suurim kindlustusliik oli kolmandas kvartalis liikluskindlustus (30%), järgnesid kaskokindlustus (28%) ja varakindlustus (24%).

Elukindlustuse kasum vähenes investeeringute tõttu

Samas tõmbus veidi koomale elukindlustuse maht – kolmandas kvartalis koguti makseid 55 miljoni euro ulatuses ehk 2% vähem kui teises kvartalis. Aasta esimese üheksa kuuga koguti kindlustusmakseid kokku 170 miljonit eurot ning kasumit 19,7 miljonit eurot. Kasum vähenes 12% võrra peamiselt investeeringute tõttu.

Elukindlustusseltside hüvitiste maht oli kolmandas kvartalis 26 miljonit eurot. Seda on 15% võrra vähem kui 2017. aasta samal perioodil. Elukindlustusseltside varade maht kasvas kvartaliga 2,4% võrra ehk 1,07 miljardi euroni.

Elukindlustussektori ohuna märgib inspektsioon, et kindlustusandjatel on klientide ees suures mahus finantsgarantiiga kohustusi. Finantsgarantii pikaajaline tagamine on kindlustusandjatele suurim risk, kuivõrd keskkond ei ole investeerimiseks soodne ning tehniliste eraldiste hindamiseks määratud intressimäär on pikka aega olnud väga madal.

Hetkel kuum