Jaanus Vogelberg • 20 veebruar 2019

Tamkivi: usun, et Kitt ei teadnud rahapesukahtlusest

Eesti Panga nõukogu liige Jaanus Tamkivi ütles, et kommertspanga rahapesuriskid võisid kallutada keskpanga presidendi valiku otsust.  Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Eesti Panga nõukogu liikme Jaanus Tamkivi sõnul olid võimalikud rahapesuriskid Swedbanki juures arutusel, kui panga juht Robert Kitt nõukogu ees seisis. Kitt ütles aga nõukogule, et Swedbank on riskide vältimiseks andnud endast parima.

Samas tunnistas Tamkivi, et kahtlused võisid saada keskpanga presidendi valimisel lõpuks määravaks.

Tamkivi ütles nagu nõukogu liige Kalev Kallogi, et mingit konkreetset teadmist Swedbanki võimaliku rahapesu kohta keskpanga nõukogul polnud. "Seda võin küll tunnistada, et nõukogu võimalikke riske selle kandidaadiga (Robert Kitiga – toim) seoses arutas. Ja võib-olla oli sellel ka mõju lõppotsusele. Et riskid on, seda nõukogu arutas ja väga tõsiselt," sõnas Tamkivi.

Teemat arutati ka Kiti endaga. "Ta vastas nendele küsimustele, et jah, on tehtud tõhusat tööd, et riske vältida. Et on antud tema nägemuses parim, mis on võimalik," ütles Tamkivi.

Tamkivi ei usu, et Kitt oleks nõukogule valetanud. "Ma arvan, et ta oli aus. Mul ei ole põhjust muud arvata. Kui loogiliselt võtta: kui ta oleks midagigi teadnud, siis ta ei oleks tulnud kandideerima. Kujutate ette pärast, kui ta on sellel ametikohal ja midagi sellist tuleb välja, mida siis teha... Tänases valguses on mul nõukogu otsuse üle hea meel," sõnas Tamkivi.

Eesti Panga nõukogu liige Kalev Kallo ütles täna Äripäevale samuti, et nõukogu liikmed ei teadnud pangale uut presidenti valides sellest, et läbi Swedbanki on väidetavalt raha pestud.

"Minu teada mitte, vähemalt keegi seda ei maininud. Eks see uudis tuli üllatusena. (Nõukogu – toim) pigem ei teadnud," sõnas Kallo.

Keskpanga presidendi valimiste esimeses voorus sai Swedbanki juht Robert Kitt neli häält, Eesti Panga praegune asepresident Madis Müller kaks häält ja rahandusministeeriumi asekantsler Märten Ross samuti kaks häält. Valimiste teises voorus sai Kitt neli häält ja Müller samuti neli häält. Otsustavaks sai nõukogu esimehe Mart Laari hääl.

Swedbankil rahapesukahtlus

Rootsi rahvusringhäälingu SVT uurivad ajakirjanikud leidsid, et kokku 5,8 miljardi USA dollari mahus kahtlast raha on liikunud läbi Swedbanki kontode Balti riikides.

Sellest 26 miljonit on seotud Venemaa maksupettustega, mille avastas Sergei Magnitsky.

Viie kuu jooksul analüüsisid SVT ajakirjanikud suurt hulka salajasi dokumente, kust leiti suur hulk kahtlasi rahaliikumisi Danske Banki ja Swedbanki vahel aastatel 2007–2015.

Analüüsist tuli välja 50 Swedbanki klienti, kellel on rahapesukahtlus.

Bloomberg kirjutas, et nende 50 kliendi rahaliikumised kannavad selget rahapesukahtluse märki ja nende kaudu liikus raha 4,3 miljardi dollari ulatuses.

Swedbank vastas SVT-le, et on registreerinud kahtlasi tehinguid ja on nendest politseile teada andnud.

Hetkel kuum