Eliisa Matsalu • 13. märts 2019 kell 16:56

Sotside pöördumine: Kaja, hakkame tööle!

Sotsiaaldemokraadid saatsid avaliku kirja Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele ja Eesti rahvale. Nad kutsuvad selles mõlemat adressaati üles võitlema selle vastu, et valitsusse ei saaks äärmuslased.

Riigikogu valimised 2019. SDE esimees Jevgeni Ossinovski õnnitles Reformierakonna esimeest Kaja Kallast võidu puhul.  Foto: Andras Kralla

Avalikus pöördumise seisab, et kümme päeva pärast valimisi oleme olukorras, kus möödunud valimiste põhiküsimus on lõpuks kõigile üheselt selge. „Selleks ei olnud maksumäära suurus ega maanteede laius. Selleks oli küsimus, kas Eesti läheb edasi vaba demokraatiana või lastakse võimule äärmuslased,“ kirjutavad sotsid.

„Hea Kaja, sa võitsid valimised ja see tähendab vastutust! President teeb sulle lähiajal ettepaneku moodustada valitsus, sinu kohus on kasutada seda mandaati, et hoida ära demokraatlike vabaduste piiramine. Sotsiaaldemokraadid on selles missioonis sinuga,“ kirjutavad nad.

„Me näeme esimest korda taasiseseisvunud Eestis, kuidas poliitilisele malelauale on asetatud mängunuppudeks demokraatlikud väärtused ja inimeste põhiõigused. Ja see tähendab, et on käes hetk, kus kõige olulisem on ära hoida halvim,“ seisab kirjas.

Sotside sõnul ei ole kokkupandaval äärmuskoalitsioonil täna veel riigikogus 51 toetushäält. „Vastupidi: oleme veendunud, et riigikogus on 51 häält, kes on jätkuvalt valmis hääletama vabaduste poolt ja vihkamise vastu,“ kirjutavad nad. „Lisaks reformierakondlastele ja sotsiaaldemokraatidele leidub Isamaa ja Keskerakonna värskete liikmete hulgas kindlasti 7 inimest, kes toimuvat heaks ei kiida. Olgu nendeks Raimond Kaljulaid, Jüri Luik, Üllar Saaremäe, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev, Andres Metsoja või Yana Toom. Neid inimesi on kindlasti veel, aga nende koondamiseks on vaja tööle asuda. Kaja, hakkame tööle, meie valijad ootavad meilt tegusid.“

Sotsid pöörduvad kirjas ka Eesti rahva poole. „See ei ole pelgalt erakondlik võitlus, vaid meie kõigi ühine pingutus. Kõik, kes te valisite täna EKREga koalitsioonikõnelusi pidavaid erakondi usus, et nad jäävad avatusele ja demokraatiale truuks ka peale valimisi, võtke sõna,“ kutsuvad sotsid rahvast üles. „Saatke oma valitutele selge sõnum, et te ei ole neile selleks luba andnud,“ kirjutavad nad. „Täna ei ole enam aega küsida. Tuleb tegutseda!“ seisab sotside pöördumise lõpus.

Hetkel kuum