Marge Väikenurm • 4. aprill 2019 kell 3:00

Swedbanki kuriteoteade: Eesti suurimas rahapesus süüdistatud mees ilmus uuesti pildile

Kümme aastat tagasi kahtlustati Anton Geri 64 miljoni euro pesemises.   

Eesti suurimaks rahapesijaks nimetatud Anton Ger kerkis taas esile Briti investori Bill Browderi sel nädalal teele läinud kuriteoteates Swedbanki vastu.

Hiljuti kirjutas Eesti Ekspress spekulatsioonidest endise siseministri Andres Anvelti tagasiastumise ümber. Loo pearollis oli kurikuulus, suurimaks rahapesijaks peetud ettevõtja Anton Ger. Kümme aastat tagasi kahtlustati Geri 64 miljoni euro pesemises.

Ehkki kohus leidis, et Geri ja teiste kohtu alla jõudnute käitumises on rahapesukuritegude tunnused, ei olnud ette näidata eelkuriteo sündmust. Nii lahkus Ger kohtumajast õigeksmõistva otsusega. Kohe esitas kriminaalasjas olnud Geri firma Ateka Resource finantsinspektsioonile rahandusasutuse tegevusloa taotluse. Inspektsioon lükkas selle tagasi.

, Kuriteoteates mainitud ettevõtja

Kahtlustan, et Swedbankile käib samasugune nõiajaht nagu Donald Trumpile.

Peale selle viitas inspektsioon toonasele kohtusse jõudnud toiduainetööstuse Saarek suurele käibemaksupettusele, milles oli osaline ka Anton Ger.

Tagasi pildil

Nüüd, aastaid hiljem on Ger taas rambivalguses. Browderi kuriteoteatest tuleb välja, et Geri ettevõte, finantsteenuseid pakkunud Instance saatis raha kolmele firmale. Kokku tegi see 2,3 miljonit dollarit. Kõige rohkem raha on saanud tundmatu Maardu ehitusettevõte Stopptuli, mille Swedbanki kontole laekus Danskest 1,9 miljonit dollarit. Atlantic Fish OР sai Geri firmalt üle 27 000 dollari.

Üle 378 000 dollari liikus aga ettevõttesse, mis mängis olulist rolli Geri kriminaalasjas. Tegu oli Geriga seotud valuutavahetusfirmaga Ateka Resource.

Süüdistuse järgi lõi Ger kuritegeliku ühenduse ning andis ülesande otsida ja värvata variisikud, kes avaksid ühingutele pangas arvelduskontod. Tegeliku kasusaaja varjamiseks koostati valeandmetega kassa väljamineku ordereid “lepingupartneritest” äriühingutele ja tehti tehinguid, kuigi seaduslikku tulu ei teenitud.

Eesti Ekspress kirjutas 2010. aastal, et rahapesu andmebüroo uurib hämaraid tehinguid, kus üks ja sama seltskond kandis Eestisse dollareid ja eurosid 300 miljoni krooni väärtuses. Suured summad liikusid esmalt Ateka Resource’i kontole ja sealt valuutavahetusfirmasse Tavid, kust Atekaga seotud inimesed need sularahas välja võtsid.

Eksportijad kuriteoteates

Ehituskeemiatootja Krimelte on raha saanud kaks korda – ettevõtetelt Dalion Trade Ltd. ja Priamstone Inc. Kui läinud kuul kirjutas Ärileht, et Krimeltele laekus 8,8 miljonit dollarit, siis nüüd on summa kasvanud 15 miljoni dollarini. Nimelt lisandus ettevõtte Priamstone kanne, mis ulatus 6,6 miljoni dollarini.

Krimelte finantsjuht Eddi Joost ütles, et firma toodab ja müüb üle 95% toodangust rohkem kui 70 riiki. “Kõik müügid on kaetud müügilepingutega ja kõik laekumised on olnud eksporditud toodangu eest. Seda tõendavad toodangu tollideklaratsioonid,” kinnitas Joost.

Veterinaarravimite tootja, rohkem kui sajasse riiki eksportiv Interchemie werken De Adelaar Eesti juht Veiko Saluste nentis enne loo avaldamist, et vajab ammuste tehingute väljaotsimiseks rohkem aega. “Samuti ei ole võimalik nii lühikese aja jooksul kujundada seisukohta, kas või mida kommenteerida.”

Niidid Troikani

Ettevõte MTF Logisticsile saabus kolm ülekannet firmadelt Gotland Industrial Inc., Larsberg Associates Ltd. ja Quantus Division. Neist viimane, Briti Neitsisaartel registreeritud riiulifirma Quantus Division jäi viimati silma nn Troika rahapesuskandaalis. Sellest ettevõttest käis Troika baasi järgi läbi sadu miljoneid eurosid ja just see ettevõte on korruptsiooni ja kuritegevust paljastava projekti OCCRP andmetel Troika rahapesumasina üks nurgakivi.

Ettevõte MTF Logistics sai Quantus Divisionilt ligi 1,1 miljonit dollarit. MTF Logistics juht Toomas Kreek sõnas, et talle ei ütle mainitud firmad midagi. Kirjalikult saadetud küsimustele Kreek eile ei vastanud.

Ühe Äripäevaga rääkinud, kuriteoteates figureeriva ja anonüümsust soovinud ettevõtja kirjeldusel on Swedbank rahapesuskandaalide ajal muutunud väga ettevaatlikuks. Pank läks rangeks juba aasta tagasi. “Swedbank kontrollib iga laekumist. Kahtlustan, et Swedbankile käib samasugune nõiajaht nagu Donald Trumpile.”

Hetkel kuum