• Jaga lugu:

  Riigi ähmased plaanid seiskasid vangla müügi

  Praegu kasutavad endist Tallinna vanglat Eesti jõustruktuurid õppusteks.Foto: Liis Treimann

  Kui veel mullu novembris otsustas Riigi Kinnisvara AS (RKAS) Tallinna vangla vana krundi aadressil Magasini 35 sel aastal müüki panna, sest riigil puudub huvi kinnistu ja selle hoonete vastu, siis sellel aastal on kinnistu pandud reservi, kuna kaalutakse riigi huvist tulenevaid alternatiive kinnistule või osale sellest.

  Sisuliselt tähendab see seda, et kinnistu sellel aastal avalikule enampakkumisele ehk müüki ei lähe. RKASil on siinkohal plaan leida – hea plaan kinnisvara realiseerimiseks. “Selle aasta lõpuks võiks olla selgem, kas me leiame sinna riigivajaduse peale või siiski paneme müüki,” ütles RKASi müügijuht Märt Mäe.
  Kuidas vangla-ala välja näeb, saad vaadata siit.
  Samas, keegi konkreetset huvi üles ei näita. Rahandusministeeriumi riigivara osakonnast teatati, et nende laualt see arutelu, mida Tallinna vangla alaga teha, ei ole läbi käinud. Pealegi on riigi protseduurid kinnisvaraga nii pika perspektiiviga, et selle otsustamiseks läheks palju aega. Aasta lõpp oleks tähtajaks liiga lühike aeg.
  Samuti ei ole selle kinnistu vastu huvi üles näidanud Tallinna linn. Nii Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Ignar Fjuk kui ka Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd kinnitasid, et Tallinnal ei ole Magasini 35 kinnistuga olnud plaane või huvi midagi ette võtta.
  “Aasta jooksul, mil ma olen selles ametis tööl olnud, pole üheski kontekstis ühtki sõna meil Tallinna vangla kohta mainitud,” ütles Fjuk.
  Ka arendajad pole suures vaimustuses
  “Meil on oma fookus ja ma ei näe täna põhjust Tallinnas sellest fookusest kõrvale kalduda,” ütles Arco Vara juht Tarmo Sild. Eelmise aasta lõpus ütles Sild ERRile, et krunt on vägagi ahvatlev, sest asub kesklinnas, on hea transpordiühendusega ja esindab korralikku mahtu. “Ma usun, et selle kinnistu müüki võib saata edu,” märkis Sild tollal.
  Ka Pro Kapitali juht Allan Remmelkoor sõnas, et nende firma on otsustanud pigem toimetada juba olemasolevate maajuppidega ja uusi juurde osta nad ei plaani, seega on neil puudunud ka huvi Tallinna vangla krundi vastu. “Kunagi ammu küsisid kõik infot Patarei vangla ja selle ümbruse kohta, kuid Tallinna vangla puhul mulle ei meenu, et oleksime kellegagi suhelnud,” ütles Remmelkoor.
  Eelmise aasta novembris rääkis Merko Ehituse Eesti kinnisvaraarendusdivisjoni direktor Tiit Kuusik, et Tallinna vangla endisele kinnistule kehtestatud detailplaneering teeb selle ostjale isuäratavamaks. Seda seetõttu, et detailplaneeringu protsess Tallinnas on tavaliselt väga pikk, Kuusiku sõnul keskmiselt lausa viis aastat. Kuusik andis novembris mõista, et Merko Ehitus kindlasti tutvub Tallinna vangla krundi ­müügipakkumisega põhjalikult ning vaatab, kas osaleb ka ise.
  Merko Ehituse üks juhte Andres Trink jäi seekord olukorda kommenteerides kidakeelseks. “Kas Merkol oleks huvi või mitte, selgub siis, kui krunt tuleb müüki,” ütles ta.
  Riigi ähmased huvid
  Kuna uue vangla ehitus ja kolimine olid pikalt ette teada, lasi RKAS ammu koostada detailplaneeringu. Selle aasta lõpus aga vangla kinnistu 15 elamukrundiks jaganud detailplaneering kaotab tõenäoliselt kehtivuse. Samuti on räägitud võimalikest riigiasutuste huvidest.
  Detailplaneeringu järgi näeb ala tulevikus välja selline. Foto: KOKO arhitektid
  RKASi juhatuse esimees Kati Kusmin tunnistas, et riigil on mingid ähmased plaanid ja seepärast võetigi ala sisuliselt müügilt ära. “Aga need mõtted on toored ja ma ei saa seepärast välja öelda, mis need täpselt on,” ütles Kusmin. Teisalt avaldas ta lootust, et selle aasta lõpuks on selge, kas sinna leitakse riigivajadus peale või siiski pannakse müüki.

  Vana Tallinna vangla krunt

  Magasini 35 Tallinna kinnistu pindala on kokku ca 5 hektarit, sellest suletud netopinda on plaanitud 39 000 ruutmeetrit maa peale ja 31 000 ruutmeetrit maa alla, kuhu tuleb kahele korrusele parkla. Detailplaneeringu järgi on kinnistu jagatud 15 krundiks, millest kaheksa on äripinnad ja neli elamispinnad ning ülejäänu transpordimaa.

  Kinnistu hooned on suures osas konserveeritud ehk puuduvad elekter ning küte. Kinnistul on mehitatud valve, mis on peamine püsikulu Riigi Kinnisvara ASile. Erinõudeid seatud ei ole, seega midagi säilitama ei pea.

  “See on nii suur ala, et seda saab osadeks jaotada. Mõned osad riigile ja siis osa läheb müüki, aga et selle tulevik kõik veel nii lahtine on, siis ei pannud tervikuna müüki. Ehk on seal riigile mingigi osa,” kirjeldas Kusmin.
  Seejuures ütles RKASi juht, et nad ei pane müüki neid objekte, mille puhul ongi suur küsimärk õhus. Nii tekkis ka ähmane küsimärk Magasini 35 kinnistu kohale, mistõttu otsustati müük peatada. “Ma tõesti tahaks teile öelda midagi, mis sellest saab, aga mul ei ole midagi öelda,” ütles Kusmin.
  Praegu on kinnistu koos hoonetega kasutusel Eesti jõustruktuuride õppusteks. Politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, vangla eriteenistus, kaitseliit ning kaitseväe erioperatsioonid saavad kõik teha taktikalisi treeninguid. “Vangla läheb nagunii lammutamisele ning sellistes hoonetes oleme seda ikka lubanud,” selgitas Mäe.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Ettevaatust keskmise palgaga, see on fatamorgaana
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
USA kaubanduspüha tabas ootamatu pööre
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Uus Saksa valgusfoori võimuliit rajatakse vastuolulistele plaanidele
Pärast kaks kuud kestnud koalitsioonikõnelusi Saksa sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaalsete vabade demokraatide vahel tuli Angela Merkelilt võimu üle võttev poliitiline liit välja esialgse leppega, mille elluviimine saab analüütikute hinnangul olema keeruline.
Pärast kaks kuud kestnud koalitsioonikõnelusi Saksa sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaalsete vabade demokraatide vahel tuli Angela Merkelilt võimu üle võttev poliitiline liit välja esialgse leppega, mille elluviimine saab analüütikute hinnangul olema keeruline.