Jaanus Vogelberg • 1. september 2019 kell 12:41

Nädala lood: investori ehmatus börsil ja hiigelvõlaga pankrotistuja

Andres Lume  Foto: Andras Kralla

Sel nädalal huvitasid Äripäeva lugejaid enim lood miljonärist investori ehmatavast juhtumist Tallinna börsil, noorte kinnisvaramiljonäride edulugu ja riigikohtusse jõudnud pankrotipesa.

Sajaprotsendilist kasumit jahtima läinud kogenud börsiinvestor Andres Lume sai külma duši, kui prospekti segase sõnastuse tõttu tema Baltika aktsiate märkimiskorraldus tühistati.

Andres Lume märkis Baltika aktsiaid 7.augustil enne kella 14.00 ja maksis sama päeva jooksul ka raha ära, kuid LHV pank teatas talle nädal aega hiljem, et tema märkimiskorraldus tühistati, kuna raha ei laekunud samal ajal märkimisega, vaid hiljem.

Sellest, mis edasi sai, loe artiklist "Miljonärist investori ehmatav juhtum Tallinna börsil".

Eesti Meedia uus maja Fahle pargis Tselluloosis Tartu maantee ääres. Eesti Meedia. Postimees Grupp. Postimees Grupi uus maja.  Foto: Liis Treimann

Möödunud aastal Äripäeva Rikaste TOPis ettepoole trüginud Fausto Capitali omanikud Kenneth Karpov (37) ja Sven Mihailov (36) kasvatasid möödunud aastal kinnisvaraportfelli kümnete miljonite võrra.

Endisesse tselluloositehasesse, praeguse nimega Fahle Parki, büroopindasid rajava kinnisvarafirma Fausto Capital portfelli maht kasvas 78 miljonilt 113 miljonile eurole. Sellest suure osa moodustas südalinnas asuva ja Postimees Grupi poolt renditud Maakri 23A ärihoone ostmine, aga ka kinnisvarainvesteeringute ümberhindlus.

Loe noorte meeste varandusest pikemalt artiklist "Kolmekümnendates kinnisvaramiljonärid kasvatavad varandust".

Applaford ES Transport & Logistics OÜ juhatuse liige Raivo Nirk Scania veoautoga.  Foto: Eiko Kink

Riigikohus otsustas, et möödunud aasta suurima pankrotistuja põgenemine võlgade eest ei pruugi õnnestuda. Firma, mille kaudu Tallink võlga kätte üritab saada, läks pärast kohtuotsust Eesti tuntuima firmade likvideerija Raul Pindi kätte.

Eelmisel aastal läks ettevõtja Raivo Nirk oma transpordifirmaga Applaford ES Transport & Logistics pankrotti, jättes maha 16 467 138 euro ja 44 senti võlgu. Nirk ise sai kolmeks aastaks ettevõtluskeelu. Tallink Grupp ei olnud aga olukorraga rahul.

Laevafirma ei pidanud õigeks, et ettevõttel jäi neile ülevedude eest maksmata 82 999 eurot. Sellele lisaks oli muutunud sissenõutavaks 101 579 eurot viivist ning veel põhivõlalt viivist 0,5% päevas. Kokku kujunes tsiviilasja hinnaks üle 330 000 euro.

Mis edasi sai, loe artiklist "Tallink võttis hiigelvõlaga pankrotistuja riigikohtus pihtide vahele".

Deloitte  Foto: Daneil Leal-Olivas/AFP/Scanpix

Eestis alandati esimest korda ajaloos tippaudiitoribüroo kvaliteedimärgist, kui Deloitte'i tegevuses avastati rikkumisi.

Rikkumine on toime pandud seoses äriühinguga, mille väärtpaberitega on lubatud kaubelda, lisaks kuuluvad sellesse kategooriasse krediidiasutused ja kindlustusfirmad.

Audiitortegevuse järelevalve nõukogu esimees Siim Tammer rõhutas, et varem ei ole BIG4-ettevõtte kvaliteeti selliselt alandatud. "Loodan, et Deloitte teeb sellest protsessist omad järeldused ja on tuvastatud puudustega juba tõsiselt tegelenud.“

Pretsenditust juhtumist loe pikemalt artiklist "Järelevalve leidis tippbüroos Deloitte rikkumisi".

Merko arendatavale Uus-Veerenni elukvartalile pandi nurgakivi. Merko Ehitus. Veerenni. Uued korterid.  Foto: Liis Treimann

Külma tuult on pealinna kinnisvara- ja ehitusturule ennustatud juba kaua, kuid tõelist langust pole näha olnud. Nüüd ütles üle 20 aasta tornkraanade rendiga tegelenud Ithal-Kraanade osanik Matti Mürk, et languse algust on juba näha.

Üle 20 aasta ehitusettevõtetele tõstetehnikat rentinud Matti Mürgi sõnul on iga Eesti ehitus- ja kinnisvaraturgu tabanud madalseisu olnud võimalik aasta ette näha.

Loe ettevõtjate hinnangutest olukorrale ehitusturul pikemalt artiklist "Ettevõtja: tornkraanade päevad Tallinna kohal on loetud".

Hetkel kuum