Katariina Krjutškova • 1. oktoober 2019 kell 5:44
Uudised
Ainult tellijale

Linnamäe äripartner haaras Rikaste TOPis uustulnukate esikoha

Esimest aastat Rikaste TOPi jõudnud Ivar Vendelin väitis, et möödunud aastal polnud Äripäev tema vara õigesti arvutanud.  Foto: Andres Haabu

Esimest korda Äripäeva Rikaste TOPi tõusnud Ivar Vendelini (44) arvates jättis leht möödunud aastal tema vara hinnates midagi kahe silma vahele.

Vendelin on tuntud kui ettevõtja Margus Linnamäe äripartner ja meelelahutusketi Apollo Grupp osanik.

Äripäeva arvutuste järgi on Vendelini vara väärtus 67,5 miljonit eurot, mis asetab ta selle aasta edetabelis 44. kohale. Ettevõtja ütles, et ta pole Rikaste TOPi jälginud, mistõttu ei oska ka kommenteerida vara suurust ega positsiooni.

„Ma arvan, et teil jäid möödunud aastal mõned arvutused tegemata,“ arvas Vendelin. Ta viitas sellele, et ostis juba 2017. aasta suvel viiendiku Linnamäele kuulunud osaühingust MM Grupp, millele kuulusid toona ravimite hulgimüügiettevõte Magnum Medical, ravimite jaemüügikett Apotheka, meediakontsern Eesti Meedia (nüüd Postimees Grupp), lemmikloomakeskus PetCity ja teised Linnamäega seotud ettevõtted Eestis ja välisriikides.

Jätab ostuhinna saladuseks

Kuna senimaani pole teada, millistel tingimustel Vendelin Linnamäe äripartneriks sai, võib olla Vendelini vara siinses edetabelis ülehinnatud ja osa sellest peaks tegelikult kuuluma Linnamäele. „See ei ole tõene – teie väide on vale,“ lausus Vendelin.

Siiski ei soovinud Vendelin osaluse ostmisest pikemalt rääkida, sest tema sõnul oli see tavaline müügiprotsess. „Mina ostsin, tema müüs. Ma ei saa kommenteerida, mis hinnaga ma ostsin ja kuidas ta müüs,“ ütles ta. Ettevõtja lisas vaid, et ettevõte jätkab edulainel ja kasvab jõudsalt, samuti sujub jätkuvalt tema koostöö Linnamäega.

„Nii Apollo Grupp, UpInvest kui ka teised ettevõtted kasvavad jõudsalt ja lisaks oleme omandanud uusi ettevõtteid,“ ütles ta.

Nii palju raha mul küll pole!

Esimest korda on rikaste edetabelis 13 miljoni euroga 304. kohal ettevõtja Mart Vips (36), kes võttis läinud aastal üle 62aastasena surnud isa, mõjuka kaupmehe Jüri Vipsi ettevõtte Landcom juhtimise. Selle kontserni tuntum ja kõige nähtavam ettevõte on Comarketi kaupluskett. Mart Vipsile kuulub otse ja läbi tema enda ettevõtte Slice Assets kokku 30,7 protsenti kontsernist.

Vips on Eesti Ekspressile antud intervjuus rääkinud, et tegeles varem kohviäriga ega sekkunud oma isa Jüri Vipsi ettevõtete tegevusse. Pärast isa surma võttis ta enda sõnul ettevõtte juhtimise enda peale, sest teised vennad olid selleks liiga noored.

Mart Vips ütles Äripäevale, et viibib praegu puhkusel, mistõttu ei saa ta enda positsiooni Rikaste TOPis kommenteerida. “Kuid kindlasti ma ei hinda oma vara väärtust nii kõrgeks,” teatas ta.

Tagasihoidlik mitme ameti pidaja

„Issand, nii palju raha mul küll pole!“ imestas ka sel aastal esimest korda rikaste edetabelisse jõudnud mitmekülgne ettevõtja Kalle Kuusik (49). Äripäev on hinnanud tema vara väärtuseks 11,1 miljonit eurot, mistõttu on ta edetabelis 348. kohal.

Kuusiku sõnul pole ta kunagi oma vara väärtust kokku arvutanud. Tema ettevõte Tallinna Veekeskus Vesikaru teenib tulu Viimsi veepargi Atlantis H2O Aquapargri pidamiselt ja toitlustamisest. Samuti on ta omanik ja juhatuse liige kolmes spaahotellis: Tallinna Viimsi spaas, Grand Rose spaahotellis ja Meresuu Spa & Hotelis. Tema osalusega ettevõte SPA Rossia ootab aga Venemaal majanduskliima paranemist.

Lisaks sellele kuulub talle 45 protsenti firmast MK Kraanad AS, kus enamusomanik on ITHAL-Kraanad. Kuusiku sõnul ostis ta aasta alguses pankrotistunud metalliettevõtte endise nimega AS E-Profiil, mis on spetsialiseerunud nafta-, laevanduse- ja gaasitööstuse suurte, raskete ning keeruliste seadmete ning metallkonstruktsioonide tootmisele Suur-Sõjamäe ja Paldiski tehastes. Selle ettevõtte omanikuks on AKG Lootsi.

Kuusik ütles, et ta tegutseb erinevates valdkondades, et kõik munad poleks ühes korvis. „Hotellinduses töötan lõunani ja pärast seda päeva teises pooles tegelen teiste ettevõtetega,“ lausus ta. Tema sõnul on selline majandamine võimalik vaid tänu professionaalsetele juhtidele ja meeskonnale.

Kuusiku sõnul on ka see aasta olnud tema ettevõtetele edukas. „Kui keegi praegu väga kurdab, tuleks pood küll kinni panna. Praegu pole põhjust kurta, kui ettevõte on mõistlikult majandatud,“ arvas ta.

Hetkel kuum