Sellised maad nagu Ühendkuningriik karmistavad jõukatele välismaalastele kehtivaid maksureegleid, teised aga püüavad neid üksteise võidu enda juurde meelitada.
Euroopa populaarsemad sihtkohad maksupõgenikele on Šveits, Itaalia ja Kreeka. Foto: photothek.de/Scanpix
Euroopa multimiljonärid on ärevil. Ühendkuningriigis on hiljaaegu ametisse astunud leiboristliku valitsuse otsus teha lõpp jõukate välismaalaste jaoks tulusale maksustamiskorrale toonud kaasa kolimisteadete laviini.
Prantsusmaal on juulikuus toimunud erakorralistele valimistele järgnenud poliitiliselt ebakindel olukord, kus vastvalitud parlamendi suurima bloki moodustab vasakparteide liit, ajendanud paljusid rikkaid tegema ettevalmistusi riigist lahkumiseks, juhul kui riigis peaks uuesti kehtestatama omal ajal kirgi kütnud omandimaks.
Alates sellest, kui Norra muutis 2022. aastal omandi- ja kapitalimaksude süsteemi, on sealsed miljonärid ja miljardärid üksteise järel Šveitsi ümber asunud.
Ülirikaste jaoks pole elukohariigi vahetamine kunagi varem nõnda lihtne olnud. Selle tulemusel kogub hoogu ka võistlus rikkurite enda juurde meelitamiseks maksusoodustuste ning kodakondsuse või residentsuse pakkumise teel.