Äripäev • 23. oktoober 2015 kell 9:30

Kas sinu lugemislaual on miljonäride lemmikteoseid?

Raamaturiiulid lugemisvaraga.  Foto: Meeli Küttim

Business Insider avaldas nimekirja üheksast raamatust, mis on inspireerinud ja kujundanud maailma rikkaid inimesi.

Lugemine on hobi, mis ühendab maailma üliedukaid. Näiteks Warren Buffett veedab väidetavalt 80% päevast lugedes. 

Business Insider avaldas valiku maailma rikkamate ja edukamate raamatusoovitustest, mille toome ka teieni.

"The Intelligent Investor", Benjamin Graham

Wall Streetil on Graham tuntud kui investeerimise isa. Warren Buffett on Grahami raamatu kohta öelnud, et see pani aluse tema investeerimisfilosoofiale, kui ta 19aastasena seda raamatut luges.

"Making the Modern World", Vaclav Smil

Keskkonnateaduste professori raamat keskendub sellele, mis läheb meile maksma üha kasvav materjalitarbimine ning kuidas tulevikus saaks teha rohkem, aga kasutada vähem materjale.

Smil on Bill Gatesi üks lemmikautoreid. Sellest raamatust sai Gates teada, millised materjalid muudavad elu tulevikus võimalikuks.

"The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" ("Pöidlaküüdi reisijuht galaktikas"), Douglas Adams

See raamat aitas miljardärist ettevõtjat Elon Muski eneseleidmiskriisis, mis tabas teda noorukieas. Musk on raamatu kohta öelnud, et see tõi välja olulise asjaolu, et tihti on küsimuse sõnastamine raskem kui küsimusele vastamine.

"The Innovator's Dilemma", Clayton Christensen

Raamat inspireeris Steve Jobsi. Raamatus räägib Christensen innovaatori dilemmast ja lammutavast innovatsioonist. Lammutava innovatsiooni näide on edukas toode, teenus või ärimudel, mis olulisel määral muudab massituru nõudmisi ja vajadusi ning põrmustab turu endised võtmemängijad.

"Aeneis", Vergilius

Vana-Rooma eepos on üks Facebooki asutaja Mark Zuckerbergi lemmiklugemisi. See räägib Trooja sõdalase Aenease teekonnast Rooma impeeriumi rajamiseni. Tema pingutused oma unistuste täitmiseks on veel tänapäevalgi ettevõtjatele inspiratsiooniks.

"To Kill a Mockingbird" ("Tappa laulurästast"), Harper Lee

See raamat on õiguse ja õigluse klassika. Neiuna raamatut lugenud Oprah Winfreyd inspireeris see hiljem täiskasvanuna asutama oma raamatuklubi.

"The Fountainhead" ("Allikas"), Ayn Rand

Miljardärist investori Mark Cubani sõnul võiks see mõneti vastuoluline romaan olla iga ettevõtja kohustuslik lugemine. Romaani peateema on pinged isiksuse ja kollektiivi vahel.

"The Effective Executive" ("Tõhus tegevjuht"), Peter Drucker

Druckerit peetakse kaasaegse juhtimisteooria üheks rajajaks. Raamat aitab juhtidel arendada ajaplaneerimise ja otsuste langetamise oskusi. Amazoni juht Jeff Bezos pani just seda raamatut lugema kõik oma juhtidest alluvad.

"Things Hidden Since the Foundation of the World", René Girard

Girard on Prantsuse filosoof, kes on kõige rohkem mõjutanud näiteks PayPali miljardäri Peter Thieli. Ta räägib sellest, kuidas imiteerimine on inimeste käitumise alus. Girardi ideed iseloomustavad Thieli sõnul hästi seda, mis toimub Silicon Valleys.

Hetkel kuum