Pille Ivask • 6. veebruar 2016 kell 7:00

10 rikkaimat naist läbi aegade

L'Oreali pärija Liliane Bettencourt 2004. aastal.  Foto: epa

Ajaloo rikkaimate naiste hulka kuuluvad nii Egiptuse kuninganna kui ka tänapäevalgi aktiivselt tegutsevad ärinaised.

Heites pilgu ajalukku, selgub, et naiste jaoks on rikkaks saamine olnud omajagu keerukas, kirjutab ajakiri Time. Eeskätt on naisi piiranud seadused. Ja kui naistel ongi õnnestunud rikkaks saada, on see sageli seetõttu, et nad on oma oma varanduse pärinud. „Rikkad naised on kaasaegne fenomen,“ lausus Stanfordi Ülikooli aktiikajaloo  professor Walter Scheidel.

See on suures osas ka põhjus, miks läbi aegade rikkamate inimeste esikümnesse mahtusid vaid mehed. Tõsi, kindlasti on oma osa mängida ka meetodil, mille alusel rikkaid inimesi ritta seati. Nimelt võttis ajakiri Time kasutusele sama meetodi, mida on kasutanud ökonomistid ja ajaloolased portaalis MeasuringWorth ehk võrrelnud isikute rikkust sellega, kui suure osa moodustab see sisemajanduse kogutoodangust. Olgu öeldud, et arvestatud on isiku varanduse suurimat väärtust. 

Samasugust meetodit on kasutatud ka järgneva edetabeli koostamisel, lisaks on arvestatud sellega, et analüüsi on kaasatud vaid need naised, kes üksnes ei pärinud oma varandust, vaid tegid ka jõupingutusi, et seda suurendada.

10. Charlene de Carvalho-Heineken

Eluaastad: 1945- ...

Riik: Holland

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 0,017%

Hollandi õllekuninganna varanduse väärtuseks hinnatakse 12,7 miljardit dollarit. De Carvalho-Heineken on Freddy Heinekeni ainus laps. Viimane oli Heinekeni õlletööstuse juht aastal 1971-1989. De Carvalho-Heineken päris neljandiku Heineken Internationalist, kui ta isa 2002. aastal suri. Kuigi De Carvalho-Heineken on väga edukas, pole naine muuseas ärindust koolis õppinud.

9. Anne Cox Chambers

Eluaastad: 1919- ...

Riik: Ameerika Ühendriigid

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 0,021%

Cox Chambers on peamiselt tuntud selle poolest, et ta on meediamogul. Cox Chambers päris oma isalt osa ettevõttest Cox Enterprises, mis omab selliseid väljaandeid nagu Atlanta Journal-Constitution ning Palm Beach Post. Suurim osa ettevõtte käibest tuleb aga telekommunikatsiooniärist.

8. Susanne Klatten

Eluaastad: 1962- ...

Riik: Saksamaa

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 0,024%

Saksamaa rikkaim naine on saanud suurima osa oma 17,4 miljardi dollari suurusest varandusest riigi ühe kuulsama brändi BMW kaudu. Klattenile kuulub 12,6 protsenti ettevõttest ning ta päris oma osaluse isalt Herbert Quandtilt. Klatten on investeerinud mitmesse ettevõttesse ja omab muuseas osalusi nii farmaatsiatehastes, samuti ka tuule- ja vee-energiaga seotud ettevõtetes.

7. Yang Huiyan

Eluaastad: 1981- ...

Riik: Hiina

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 0,025%

Kui 2007. aasta majanduskrahh räsis paljusid ettevõtteid, said Yang Huiyani ärid teistega võrreldes palju suurema löögi. Yang päris oma isalt, kinnisvaraarendusfirma omanikult Yang Guoqiangilt 16,2 miljardi dollari suuruse varanduse. Pärast finantskriisi kukkus Yangi varanduse väärtus 5,2 miljardi dollarini. Yang Huiyan on ettevõtluses osalenud juba maast madalast, näiteks osales ta väikse tüdrukuna koos isaga ettevõtte juhatuse koosolekutel.

6. Liliane Bettencourt

Eluaastad: 1922- ...

Riik: Prantsusmaa

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 0,055%

Need, kes on kasutanud selliste brändide nagu BodyShop või Maybelline tooteid, peaksid teadma, et on andnud panuse l’Oreali pärija varandusse. Bettencourti varanduse väärtus kerkis möödunud aastal rekordilise 40,7 miljardi dollarini. Kuna 93aastane Bettencourt kannatab dementsuse all, pole ta enam ettevõtte igapäevategevusse aktiivselt kaasatud.

5. Kastiilia kuninganna Isabel I

Eluaastad: 1451-1504

Riik: Hispaania

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 1%

Isabella I oli maailma üks rikkamaid monarhe. Aastal 1949 abiellus ta oma nõo Aragoni kuninga Fernandoga. Enne surma oli kuninganna aastane sissetulek 1,45 miljonit tukatit. Isabeli ning Fernando abielu pani ühtlasi aluse Hispaania ühendamisele 1479. aastal.

4. Kleopatra

Eluaastad: 69-30 eKr

Riik: Egiptus

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: umbes 2,6%

Kleopatra on tõenäoliselt maailma üks kuulsamaid naisriigipäid, kes on tuntud nii rikkuse kui ka osavate poliitiliste käikude poolest. Kui Kleopatra oli Egiptuse kuninganna, kontrollis ta riigi tolle aja suuremaid tööstusi. Arvatakse, et aastas teenis Kleopatra 12 000 kuni 15 000 Egiptuse talenti. Praeguses vääringus peaks Kleopatra varanduse koguväärtus olema 95,8 miljardit dollarit. Hoolimata suurest rikkusest ei saanud Kleoparta alati lubada endale luksust, mida ta oleks ehk ihanud: kuningannal olid nimelt kaelas üsna suured võlad, mida ta pidi võtma eeskätt sõjakäikude tarbeks.

3. Katariina Suur

Eluaastad: 1729-1796

Riik: Venemaa

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 5,4%

Lisaks sellele, et Venemaa kunagise valitsejanna Katariina Suure nimi viitab tema poliitilisele mõjukusele, võib see viidata ka tema võimsale varandusele. Tänases vääringus oleks naise varanduse väärtus 1,5 triljonit dollarit. Katariina valitsusajal moodustas tema rikkus kogu Venemaa sisemajanduse kogutoodangust veidi enam kui 5 protsenti.

2. Hatšepsut

Eluaastad: 1507-1458 eKr

Riik: Egiptus

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: umbes 20%

Hatšepsut valitses Egiptust aastail 1473–1458 eKr, tõustes troonile pärast seda, kui tema abikaasa ja poolvend Thutmosis II suri. Muu hulgas kontrollis Hatšepsut nii Egiptuse kulla- kui ka vasekaevandusi.

1. Keisrinna Wu

Eluaastad: 624-705

Riik: Hiina

Varanduse koguväärtus riigi SKPst: 22,7%

Wu tõusis Hiinas võimule Tangi dünastia lõpuajastul. Ta oli nõnda võimuahne, et oli valmis tapma oma tütre, et süü seejärel ühele oma suurematest rivaalidest veeretada ning too seeläbi vangi saata. Hoolimata julmast loomusest oli Wu valitsejannana väga edukas: Hiina majandus läks õitsele tänu edukale kaubavahetusele, samuti oli tegu väga osava läbirääkijaga.

Hetkel kuum