Äripäev • 10 august 2016

Jalgpalliajaloo kõige imelikum tehing

ManU värske liige Paul Pogba  Foto: Reuters, Scanpix

Ajal, kui käimas on Rio olümpiamängud, kihab kogu spordimaailm hoopis teisel lainel. Jutt käib korraga nii imelisest kui ka kummalisest tehingust.

Selle loo keskmes on maailma üks rikkamaid ja edukamaid klubisid Manchester United. Nimelt otsustas Inglise jalgpalliliiga klubi uue eduka ja kurikuulsa peatreeneri Jose Mourinho eestvedamisel soetada Prantsuse koondise ja Itaalia jalgpallimeistri Torino Juventuse poolkaitsja Paul Pogba.

Kuigi kritiseeritud on ka jalgpallurivõluri taset ja võimekust, teevad tehingu olenevalt vaatevinklist imeliseks või imelikuks väljakuvälised asjaolud. Nii müüs seesama Manchesteri klubi neli aastat tagasi toona 19aastase Paul Pogba Itaaliasse kõigest 800 000 naela eest, sest temas ei nähtud tulevikulootust. Nüüd aga kujunes tagasiostu summaks üle saja korra suurem summa ehk 89 miljonit Inglise naela ehk 120 miljonit eurot. Ühtlasi on tegu maailmarekordiga, mis on makstud ühe jalgpalluri ülemineku eest ühest klubist teise.

Tehingust võidab kindlasti Itaalia meisterklubi, mis rohkem kui sajakordistas investeeringu ainuüksi Pogba ostu-müügi tehinguga. Kui lisada, et klubi võitis Pogbaga ka järjestikku neli Itaalia meistritiitlit, on võit kordades suurem.

Manchester United on aga kindlasti rumalas olukorras. Maailma suurima üleminekutasu maksmine mängija eest, kes juba oli nende nimistus, on märk lühinägelikkusest, kuid mõistetav risk. Ülemaksmist võib aga investori seisukohast pidada juba rumalaks. Igatahes asetab nii suure summa väljakäimine Pogbale üüratu vastutusekoorma. Peale selle, et ta peab Inglise klubi välja murdma viimaste aastate ebaedulainest, peab ta oma oskuste ja karismaga võitma ka fännide poolehoiu üle maailma, mis laseks klubil osavalt turundades ja müües kulutatud raha tagasi teenida.

Kui olukord konteksti panna, siis arvata võib, et näiteks investor Toomas võtaks ehk esimese riski, kuid väldiks kindlasti teist.

Paistab, et investoritele tehing esimese emotsiooni pealt meeldis. Manchester Unitedi aktsia kerkis börsil spekulatsioonide ja tehingukinnituse toel ligi 4 protsenti, 16,37 dollarini, kuid jääb endiselt oluliselt alla jooksva aasta tipule. Tänavu aprillis maksis aktsia 17,68 dollarit ning on viimase 52 nädala jooksul olnud saadaval ka 19,74 dollariga.

Hetkel kuum