14. aprill 2010 • 5 min
Jaga lugu:

Pere Leiva varade kantimine lõppes miljonitesse küündiva kahjunõudega

Riigikohus lõi pretsedendi ja otsustas Pere Leiva omanike, vendade Raigide näitel, et peente JOKK-skeemidega ei saa enam äripartneril süüdimatult nahka üle kõrvade sikutada, ilma et sellele järgneks rahalise hüvitise maksmine.

Nimelt peab põhjalikult ettevalmistatud skeemiga USAs elava venna Vambola Raigi varatuks teinud Pere Leiva üks omanikest Neeme Raig hüvitama talle aktsiate väärtuse vähenemisest tekkinud kahju. Tegu on miljonitesse ulatuva summaga, mille üle hakatakse peatselt uuesti maakohtus vaidlema.

Pere Leiva ja Cibuse 2004. aastal toimunud ühinemise järel kadus Vambola Raigi kaasarääkimisõigus ettevõtte juures, mistõttu ka tema aktsiate väärtus langes Pere Leiva riiulifirmaks muutumise järel null krooni lähistele.

"Kui meie oleme hästi konservatiivselt esitanud põhinõude 5 miljonile kroonile, kuid eksperthinnangu järgi küündis Vambola Raigi aktsiate väärtus enne ettevõtete ühinemist 16 miljoni kroonini, siis praeguseks on Pere Leiva aktsiad täiesti väärtusetud," selgitas advokaadibüroo Varul Vilgerts Smaliukase vandeadvokaat Leonid Tolstov, Vambola Raigi esindaja.

Kui palju Neeme täpselt vennale kahjutasu peab maksma, otsustab Tartu maakohus.

Neeme Raig asutas firma väimehe Rein Kilgiga Pärast kahe ettevõtte ühinemist moodustas Neeme Raig 2005. aasta aprillis ASi Pere Leib Tootmine, kuhu kanti mitterahalise sissemaksena kogu ASi Pere Leib kinnisvara ja tootmise sisseseade.

Sama aasta oktoobris asutasid Neeme Raig ja tema väimees Rein Kilk ehk OÜ Elikante ühisfirma Lõuna Toiduainetetööstus, millest sai ASi Pere eelkäija. Kui Kilk panustas ettevõttesse Tartu põlenud raudteejaama hoone ja praeguseks pankrotistunud lambakasvatuse, siis Neeme Raig kandis uude ettevõttesse mitterahalise sissemaksena üle kõik ASi Pere Leib Tootmise aktsiad.

Tolstov ei taha spekuleerida, milline roll võis Kilgil antud skeemis olla. "Tõsi on, et Rein Kilk sai ettevõtte omanikuks väga vähese kuluga. Aga samas võib ju öelda, et Neeme tegi väimehele soodsa kingituse, aga kes meist ei tahaks olla Aadu Luukase pärija," lisas vandeadvokaat muiates.

Kogu juhtum taandub Tolstovi sõnul väga lihtsale küsimusele: kas ettevõtte osanik loeb iga päev Ametlikke Teadaandeid. "Seda kasutaski Neeme ära, et kui ühendav äriühing on üle 90% omanik oma tütaräriühingus, siis ei ole ühinemiseks vaja üldkoosoleku otsust. On vaja ainult avaldada teade Ametlikes Teadaannetes ja võib ühinemise rahumeeli läbi viia. Nii on tervikuna väga lihtne strateegilise investori selja taga läbi viia ja muuta aktsiate proportsionaalset jaotust," selgitas vandeadvokaat.

Omaniku selja taga ei saa olulisi otsuseid teha

Nüüd aga lõi riigikohus pretsedendi ning leidis, et strateegilise investori selja taga ei saa siiski pelgalt Ametlikes Teadaannetes toodud infot argumendiks tuues nii olulisi otsuseid langetada.

"Arvata on, et selliseid ülevõtmisi ja vara ettevõttest väljakantimisi on varemgi olnud, kuid nii kõrge kohtuinstantsi ette jõudis selline kaasus esmakordselt. Mina olen enda praktikas kokku puutunud märgatavalt robustsemate skeemidega, kus on ainult ühest notariskäigust piisanud, et üks osanikest elimineerida. Siinkohal oli aga tegemist peene, aastaid kestnud ja Neeme Raigi jaoks üsna kuluka skeemiga venna ärist väljasöömiseks," märkis Tolstov.

Praegu 560 000kroonises riigimaksuvõlas oleva Pere ASi juhatuse liige Neeme Raig keeldus hindamast, kas on enda tegevusega vennale kahju tekitanud.

"Ei kommenteeri! Ei kommenteeri!" kordas mees jonnakalt. "Eks ootame ära, mida kohus otsustab."

Suurtööstur Rein Kilk ütles, et tema vendade aastatepikkusest vaidlusest suurt ei tea.

"Ma ei saa ainult aru, kuidas riigikohus leidis, et ettevõtte aktsiate väärtus on kahanenud. Minu meelest töötab AS Pere ju väga korralikult. Vambola Raigil on seal ju ühe valdusfirma (mõtleb ilmselt ASi Pere Leib - toim) kaudu koos Neeme Raigiga samuti osalus," rääkis Kilk.

Vambola Raigile tuli firmade liitmine üllatusena

Vambola Raigile oli tema osalusega Pere Leiva ja Cibuse liitmine suureks üllatuseks.

AS Pere Leib teatas 2004. aasta kevadel, et liidab endaga senise tütarfirma, Pärnumaa suurima leivatööstuse Cibus. Pere Leib omas Cibusest 94,25%.

USAs elava Vambola Raigi jaoks oli selline asjade käik suureks üllatuseks.

Pealegi oli aktsionäride üldkoosoleku päevakorras mainitud ettevõtte majandustulemuste kinnitamise kõrval vaid põhikirja muutmist. Sama aasta 27. aprillil avaldas AS Pere Leib Ametlikes Teadaannetes ühinemisteate. USAs viibinud Vambola Raig teadet ei lugenud.

Vambola ei saanud tulla ka teisele Pere Leiva aktsionäride üldkoosolekule 2004. aasta septembris, sest sel kuul suri ta abikaasa. Sügisese erakorralise üldkoosoleku päevakorras oli nõukogu liikmete tagasikutsumine ja uute valimine, samuti põhikirja muutmine.

15. septembrist 2004 jätkasid Pere Leiva nõukogus Neeme Raig ning tema tütred Kaie Raig ja Anne Vainikko, viimane tagaselja tagasikutsutud Vambola Raigi asemel.

Enne Pere Leiva ühinemist Cibusega oli Neeme Raigi ainuomanduses olev firma Frominer kokku ostnud Cibuse aktsiaid. Fromineri käes oli üle 3% Cibusest. Sellest piisas, et Neeme Raig sai kätte 51% Pere Leivast.

Lisaks muudeti Pere Leiva põhikirja selliselt, et aktsionäride üldkoosoleku võib kokku kutsuda ka ainult ajaleheteatega. Vambola Raig usub, et üldkoosoleku aeg määrati 15. septembriks just põhjusel, et ta ei saaks seal osaleda.

Edaspidi ei ole Vambolat enam Pere Leiva aktsionäride üldkoosolekule kutsutud, vaid on avaldatud väikeses kirjas teateid ajalehes, vaatamata Vambola esindaja palvele teavitada teda üldkoosolekust ka eraldi.

Kordagi ei ole Vambola Raigile makstud enam dividendi. Samuti ei ole meest teavitatud firma tegevusest.

Viimastel aastatel on AS Pere Leib olnud "tühi" äriühing, mille ainsaks tegevuseks on olnud ASi Pere aktsiate hoidmine. Samas on Pere Leiva üldhaldus- ja ärikulud olnud igal aastal mitu miljonit krooni, millega on kaasnenud suur kahjum.

Vambola Raig soovib enda aktsiaid müüa, kuid vähemusosaluse omandamisest ei ole keegi huvitatud.

TAUST

Pere Leib alustas tegevust 1994. aastal pärast Tartu Leivakombinaadi erastamist, kuuludes võrdselt Neeme ja Vambola Raigile.2004. aastal liitis AS Pere Leib endaga senise tütarfirma Cibus.2005. aasta aprillis moodustati AS Pere Leib Tootmine.Sama aasta oktoobris sõlmisid AS Pere Leib ja Neeme Raigi väimehe Rein Kilgi kontrolli all olev osaühing OÜ Elikante Lõuna Toiduainetetööstuse ASi (hilisema ärinimega Pere AS) asutamislepingu, kus kumbki äriühing omandas 50%-lise osaluse.ASile Pere Leib kahjulikel tingimustel aktsiakapitali suurendamise kaudu langes ASi Pere Leib osalus Pere ASis 25%-le.

Autor: Kadri Paas, Katre Pilvinski

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt