24. september 2015 kell 5:15

Kas ootamatu sisseränne ohustab Schengeni lepet?

Schenkeri tegevjuht Janek Saareoks.  Foto: Raul Mee

Kuigi ootamatu põgeniketulv tõenäoliselt ei lõpeta Schengeni lepet, ei saa seda ka välistada, leiab logistikaettevõtte Schenkeri tegevjuht Janek Saareoks.

Schengeni leping, Euroopa Liit ja globaliseerumine on vaieldamatult võimaldanud äridel kasvada, areneda, leida uusi turge. Samuti ahvatlenud inimesi liikuma ja paratamatult ka otsima paremat elujärge, sobivamat ühiskonda.

Mingid ajendid on tänaseks pannud inimesed liikuma ootamatus tempos, milleks pole ELi riigid olnud valmis. Iga leping, õigusruum, ühiskond on pidevas arengus ja tänased väljakutsed sisserändega Euroopasse sunnivad kindlasti kokkuleppeid täiendama ja muutma.

Ajutised meetmed

Ma ei pea reaalseks Schengeni leppest loobumist. Ajutiselt rakendadakse meetmeid, et asju mingilgi määral hoida kontrolli all ja saada välispiir pidama.

Praegu on kõik rajatud vabale rahvaste- ja kaubaliikumisele. See on üks ELi põhialuseid ja selle tagasipööramist ei kujuta enam ette.

Võime hetkeks mõtiskleda, mis juhtub, kui taastuvad piirikontrollid, viisasüsteemid ja tollipiirangud ELi riikidele.

Väga üldiselt lähenedes võib kujuneda järgmine olukord, kus vaba kaupade liikumine muutub või lakkab. Tekivad uuesti siseturgude kaitsemeetmed ning asja arenedes võivad tekkida uuesti tollipiirangud ja kontroll. Kaupade liikumine muutub kordi aeglasemaks, mis suurendab transpordikulusid ja pikendab tarneaegasid. Varud ahelates kasvavad ja laopidamise kulud tõusevad ning seeläbi tootmise kulud kindlasti kasvavad. Tugeva tagasilöögi saab eksport, kus meie trumbiks on olnud kiirus ja paindlikkus. Tekivad piirijärjekorrad. Suureneksid riigipidamise kulud, sest taastama peaks suuremas mõõtmes nii piirivalve kui ka tollikontrolli. Riikidele eripäraseid bürokraatiaelemente tekib kordades juurde, mis kõik suurendab tehingukulusid ja venitab logistilise ahela pikemaks.

Ootamatu stsenaarium

Praegu ei kujuta keegi meist ette, et võiks analoogne stsenaarium tekkida, kuid piisava kriitilise eesmärgistatud huvi korral on maailmas kõik võimalik.

Selgelt pole see oodatud stsenaarium, kuid ka selle puhul on omad plussid, sest kõige selle käigus tekib keerukaid tehinguid ja protseduure, mida teavad ja haldavad logistikaettevõtted. Seeläbi on teenimise võimalused jällegi mõnevõrra avaramad.

Autor: Janek Saareoks

Hetkel kuum