Uus käibemaksupiir lihtsustab äri

Gaily Kuusik 16. juuli 2016, 08:30
Käibemaksu piirmäära tõstmine on igati väärt algatus, leiab Gaily Kuusik.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160716/OPINION/160719925/AR/0/Gaily-Kuusik.jpg

Käibemaksukohustuslaste registri piirmäära tõus 16 000 eurolt 40 000 eurole lihtsustab väikeettevõtlust, kirjutab Deloitte'i maksunõustaja Gaily Kuusik.

Miks piirmäära tõstmine hea on? Väheneb ettevõtja halduskoormus. Väheneb nende ettevõtjate arv, kes peavad iga kuu maksudeklaratsioone esitama, sealhulgas ka siis, kui maksukohustust ei ole. Väheneb ka maksuhalduri töökoormus, sest pikas perspektiivis ilmselt väheneb ka maksumaksjate arv.

Ettevõtjad, kes kaaluvad plaanitavate muudatuste tõttu siiski käibemaksukohustuslaste registrist kustutamist, peavad hindama, kas see on ikka kasulik ja mõistlik. Toon välja viis põhjust.

Sisendkäibemaksu osaline tagastus

Esiteks, põhivara soetamisel maha arvatud sisendkäibemaks tuleb riigile osaliselt tagastada, kui ei ole möödunud 5 või 10 aastat.

Teiseks, laovarudelt tuleb käibemaks 100% riigile tagastada.

Kolmandaks, välisriigi tehingupartnereid tuleb numbri kustutamisest teavitada, sest nemad peavad hakkavad lisama müügile oma koduriigi käibemaksu.

Neljandaks, uuesti käibemaksukohustuslaste registrisse saamine võib olla tülikam.

Viiendaks, registrist kustutatud ettevõtjal on uuesti registreerimisel võimatu juba kasutuses olnud põhivaralt sisendkäibemaksu maha arvata.

Piirmäära tõstmine on igati väärt algatus. Loodan, et käibemaksukohustuslaste registrist ei saa muudatuste tulemusena nn suletud ustega klubi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2016, 23:38
Otsi:

Ava täpsem otsing