Egle Türk • 6. august 2016 kell 6:15

Kontorirott, jalad kõhu alt välja!

Rott  Foto: Panthermedia

Kui sul pole treenimiseks küllalt aega, siis võib hea mõte olla liikumise ja tööülesannete ühendamine: näiteks ärikohtumised väljaspool kontorit, soovitab terviseteaduse magister Egle Türk.

Ärikohtumised ei pea toimuma vaid kontoris, neid võib ühendada sportliku liikumisharrastusega. Tervislikum on nädala jooksul mitu lühemat treeningut kui üks pikem. Treening tuleb valida vastavalt enda füüsilisele ettevalmistusele. Kui planeerida kindlad nädalapäevad treeninguks, väldib see treeningkordade vahelejätmist. Kui trenni ei jõua, võiks järgida põhimõtet – vähemalt 30 min liikumist viis korda nädalas.

Arvuti ees istumise asend ei mõju hästi selja ja silmade tervisele. Seetõttu on soovitav igas tunnis teha 5minutine puhkepaus ja istudes kehaasendit korrigeerida iga 20-30 min järel.  Kontoritool tuleb reguleerida nii, et oleks tagatud ergonoomiline tööasend ja nimmepiirkonna toetamine. Teadusuuringute järgi sobivad populaarsust kogunud istumispallid pigem treeningsaali või lühiaegseks istumiseks, kuid pikemaajaliseks töötegemiseks on sobivam korralik kontoritool, mis tagab mugavama kehaasendi ja istumisturvalisuse. Töökoha võib kujundada nii, et vajadusel on võimalik töötada vaheldumisi nii istuvas asendis kui püsti seistes.

Telefonikõnesid võib teha seistes või ruumis jalutades, samas ettevõttes kolleegidele meili saatmise või helistamise asemel minna ise kohale, lifti asemel liikuda trepist, reisimisel eelistada hotelle, kus on spordisaal-või väljak, lõunale ja tööle tagasi jalutada jne. Liikumisel aitab silma peal hoida sammulugeja. Rohkem liikudes märkate ka asju, mida muidu ei paneks tähele.

 

Toitumine

Ööpäevane veevajadus on 28-35 ml/kg, mille sees on ka toiduga saadav vedelik. Hoidke läheduses veepudel ja vedelikutarbimise arvestamiseks võite veepudeli ümber asetada 4-5 kummipaela, iga klaasitäie vee joomise järel pange üks pael pudelilt oma randmele. Päeva lõpus pange paelad pudeli ümber tagasi järgmise päeva jaoks. Sööge sagedamini, aga väiksemaid portsjoneid korraga – 5-6 väiksemat toidukorda, vahepala on parem kui 3 suuremat. See väldib veresuhkrutaseme kõikumisi ja hoiab energiataset stabiilsena.

Parem kui mitte midagi on vahepaladeks poest ostetud smuutid, vähese suhkrusisaldusega müslibatoonid, peotäis pähkleid või mandleid, puu-või köögivili, jogurt. Müslibatoone, kuivatatud puuvilja-ja pähklisegusid võib hoida nii töölaua sahtlis kui autos. Kui lõunale ei saa minna, siis sööge vähemalt vahepala ja põhitoit esimesel võimalusel. Söömiseks tuleb endale aega võtta.Väljas süües eelista tervisliku menüüga toidukohti, võimalusel kombineeri oma taldrik ise või lase osa toitu kaasa pakkida.

Uni 

Ei ole võimalik magada ette või hiljem järele. Vähemalt 7-8 tundi ööund on vajalik organismi puhkuseks, immuunsuse  tugevdamiseks, haiguste ja ülekaalu ennetamiseks, õnnetusjuhtumite riski vähendamiseks,  ajutegevuse parandamiseks (parem meeleolu, mälu, õppimisvõime, reaktsioonikiirus), emotsionaalseks tasakaaluks, stressi maandamiseks jne.

Stressi maandamine 

Pikaajaline stress võib viia mitmete terviseprobleemideni. Leidke stressi põhjus, osake tähele panna stressi tekke algust, teadke stressi sümptome. Igaüks võiks leida just temale sobiva tervisliku stressimaandamise viisi. Liigse stressi korral vähendage kofeiini, alkoholi, suhkru, soola, loomsete rasvade tarbimist. Menüüse võib lisada kala, kana, köögivilju, hapendatud piimatooteid. Kuna stress kulutab organismis A, B, C vitamiinide ja raua, kaltsiumi, magneesiumi varusid, siis võiks jälgida, et menüü sisaldaks neid piisavalt.

Aja planeerimine

Aja planeerimine aitab leida aega õigete tegevuste jaoks ja väldib ületöötamist. Päevaplaani võib planeerida aja puhkepausideks, söömiseks, liikumiseks jne. Nutiseadmetes saab kasutada helinaga meeldetuletust. Nii kujunevad tervislikud eluviisid harjumuseks.

Hetkel kuum