Kaido Lemendik • 21. märts 2017 kell 21:01

Maksuamet annab õnge

Foto: Andras Kralla

Maksupettustega saab maksuamet võidelda ainult koostöös ettevõtjatega, kirjutab maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik.

Ettevõtja annab oma panuse võrdsesse konkurentsi juba sellega, et esitab maksuhaldurile igal kuul oma maksuandmed. Seda infot muude andmetega kõrvutades saame infot selle kohta, kus on parasjagu suuremad maksuriskid  ja kellega peaksime suhtlema.

Tasumata  maksude kokku kogumine on võrdse konkurentsi hoidmise mõttes ettevõtja jaoks vaid pool murest. Veelgi olulisem on, kas tema tehingupartner on usaldusväärne, võimeline kauba või teenuse eest tasuma ja, et häda korral ei jookseks tuulde katse kokku lepitud raha kätte saada.

Rohkem andmeid ettevõtjatele

Kõikidel nendel põhjustel soovib maksu- ja tolliamet hakata ettevõtjatele riigiga jagatud andmeid tagasi peegeldama, et ettevõtjad saaksid juba enne tehingusse minemist teha teadliku valiku, kellega tehinguid teha ja kellega mitte.

Pikki aastaid on selleks peamiselt saadud andmeid maksuvõla päringust. 2015. aastast  pakub maksuhaldur ettevõtlusliitude eestvedamisel ülevaadet ka tasutud maksude summadest, et ettevõtluskeskkonda nii läbipaistvamaks muuta.

Tasutud maksude tabelis on eraldi reana  tasutud tööjõumaksud, mis aitavad  ühelt poolt väärtustada ettevõtjaid, kelle tasutud maksudest saab riik avalikke teenuseid pakkuda, teisalt annavad ka ettevõtjatele võimaluse  järeldusteks, kas tulevasel tehingupartneril on kõik tööjõumaksud  ikka õigesti makstud?

Ümbrikupalgad on maksu- ja tolliameti jaoks kahtlemata ka kõige põletavam mure ja puhtalt kontrollimeetodiga seda  majandusest ei kaota. Seetõttu on abi igast ettevõtjast, kes otsustab küsitavalt madalate tööjõukuludega ettevõtjalt küsida lisaselgitust, kuidas too suudab tööjõudu selliste palkadega hoida ja, kui selgitus pole piisav, siis tehingusse  mitte minna.

Märtsis võttis riigikogu vastu muudatuse, millega tasutud maksude tabel täieneb  käivete ja töötajate arvu lahtri võrra, mis annab veelgi täpsema ülevaate, millised ettevõtted panustavad enam avalike teenuste rahastamisse ning töökohtade loomisse.

Maksuandmete tõend suurendab usaldust

Selle aasta algusest väljastame ettevõtetele ka spetsiaalset maksuandmete tõendit, mida saab kasutada tehingupartnerile oma majandustegevusest ülevaate andmiseks. Tõendile saab kuvada ettevõtte andmed tööjõu, palga, käivete ja maksuvõla kohta ning saata see otse läbi e-maksuameti/e-tolli tehingupartnerile. Maksuandmete tõendiga saavad tehingupartnerid suurendada oma usaldusväärsust ja nii on mõlemal poolel kindlus, et teise maksuasjad on korras.

Kõik need tööriistad ja avalikud päringud ei maanda riske täielikult, kuid iga infokild on abiks, et ettevõtja saaks ise hoida oma tehingupartnerite ringi puhtana ning sellega parandada kogu majanduse konkurentsikeskkonda.

Hetkel kuum