Asse Sauga • 21. mai 2017 kell 5:30

Krüptorahandus kasvab hooga

Asse Sauga  Foto: Andras Kralla

Eesotsas aina uusi rekordeid püstitava bitcoiniga on kogu krüptovaluutade turu maht kasvanud viimase kuu ajaga sisuliselt kaks korda, ületades juba 50 miljardi piiri, kirjutab krüptorahaliidu juhatuse liige Asse Sauga.

Suures koguses uut raha voolab turule ning on alanud järgmine ajajärk krüptomajanduse arengus. Sellel võib olla mitu põhjust. Kindlasti on hoogu juurde andnud mitmete riikide regulatsioonid. Jaapanis näiteks võrdsustati bitcoin lõpuks rahaga, mis tähendab maailma suuruselt kolmanda majanduse aeglast sisenemist turule. Mitmed Euroopa riigid on välja käinud krüptovaluutade käitlemise juhised. Austraalia valitsus on isegi bitcoinidega kauplejatele ja bitcoiniinvestoritele loodud maksusoodustused.

Lihtne siseneda

Teise tõusu põhjusena võib välja tuua üha lihtsamaks muutuva investeeringute sisenemise blokiahela ja krüptovaluutade valdkonnas. Nimelt on hoogu saamas blokiahela tehnoloogiatel põhinevate hajutatud iduettevõtmiste rahakaasamise metoodika ICO (Initial Coin Offering) ehk esialgne coinimüük. See on mingis mõttes sarnane traditsioonilise IPOga, kuid aktsiate asemel müüakse eelemiteeritud süsteemisisest krüptovaluutat. Sisuliselt jagatakse välja krüptovaluutat, mida saab hiljem arendatavas süsteemis kasutada mingite teenuste tarbimiseks, dividendide teenimiseks, ligipääsude haldamiseks või millekski muuks vajalikuks. Ning loomulikult on selline krüptovaluuta kaubeldav avalikel turgudel, kus tema hinnas peegeldub kogu süsteemi väärtus.

Esialgse coinipakkumise kujul on tegemist ühisrahastuse alamvaldkonnaga, mis toob efektiivselt kogu krüptomajandusse suurel hulgal värsket väärtust ning toetab võimsalt tehnoloogia arengut. Siiani on maailma suurim ühisrahastuskampaania olnud samuti blokiahela ICO, kus kaasati üle 150 miljoni euro. Kui vaadata TOP10 edukamaid ühisrahastusi, siis pooled on seotud krüptorahandusega. 

Veel on kasvu toetanud globaalsed muutused: eri presidendivalimised, pinged Põhja-Koreaga, sõda Süürias jne. Kõik sündmused, mis kõigutavad traditsioonilise majanduse alustalasid, mõjuvad krüptovaluutaturgudele väga positiivselt.

Kokku võttes: krüptomajandus on liikumas uude ajastusse, mille võtmesõnad on lihtsam sisenemine nii tavakasutajatele kui ka investoritele, kiirelt paranev turvalisus, läbipaistvus ning tehnoloogia suurenev usaldusväärsus.

 

Hetkel kuum