Kristel Härma • 8. detsember 2017 • 1 min
Jaga lugu:

Ettevõtja, ole riigist targem!

Kristel Härma  Foto: Andras Kralla

Ettvõtjad ei peaks uuenduste kasutusele võtmisel ootama riigi eeskuju, tarvis on endal initsiatiiv haarata, kirjutab Äripäeva ajakirjank Kristel Härma.

Hiljuti käis Euroopa tulevikutöö raporti koostanud juhtimiskonsultatsioonifirma McKinsey & Company partner Jacob Staun rääkimas meie avalikule sektorile, kuidas nemad saavad olla eeskujuks erasektorile uute tehnoloogiate kasutusele võtmisel.

Raporti hinnangul on töökohad digitaliseeritud majanduses peaaegu kaks korda suurema tootlikkusega võrreldes sellega, kui jätaksime majanduse digitaliseerimata. Protsentides oleks meie tootlikkuse aastane kasv ilma digitaliseerimata 1,1%, digitaliseerimise õnnestudes aga 2%. SKT kasvaks positiivse stsenaariumi korral inimese kohta 2% enam kui digitaliseerimata majanduses.

„Eestis on avalikul sektoril päris hea stardipositsioon ja me soovitame selles uuringus näidata eeskuju uute tehnoloogiate kasutusele võtmisel,“ ütles Staun.

Mina ei seaks aga avalikule sektorile suuri ootusi ega jääks nende järele ootama, kui oleksin ettevõtja. Riik pole seni silma paistnud sellega, et peaks teadusesse investeerimist oluliseks, tal on liiga palju ametnikke ja mõttetuid kulutusi. Kui ka midagi uuenduslikku ette võetakse, jääbki see tihtipeale demonstratiivseks katsetuseks, millest tegelikku tulu tõuseb vähe. 

Erasektor peab kasulike uuenduste kasutusele võtmisel ise ohjad haarama ja õppima hoopis riigi vigadest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt