Askur Alas • 3. aprill 2019 kell 3:00

Koomik võib juhtida küll, kui nutti on

Kui Islandil juhtis pealinna edukalt komöödianäitleja, siis miks ei võiks koomik olla Ukraina president?

Askur Alas.  Foto: Liis Treimann

Ukraina ees on praegu huvitavad valikud: tulevane president on kas praegune riigipea, kommivabrikant Petro Porošenko või ilma igasuguse poliitilise kogemuseta koomik ja telestaar Volodomõr Zelenski (41). Viimane võitis pühapäeval toimunud esimese vooru, kogudes veidi enam kui 30% häältest.

Juristiharidusega Zelenski on rahvast naerutanud kaks aastakümmet ja kehastab iroonilisel kombel populaarses teleseriaalis „Rahva teener“ ootamatult presidendiks saavat õpetajat.

Islandil võitis 2009. aastal kohalikud valimised tuntud koomiku Jón Gnarri enne valimisi asutatud Parim Partei ja Gnarr saigi Reykjaviki linnapeaks. Tegemist oli protestihäältega, nagu ilmselt ka Zelenski puhul. Äsja oli Islandit tabanud väga valusalt üleilmne finantskriis, sest väike rühm vastutustundetuid pankureid said tänu oma sõpradele riigiasutustes kontrollimatult tegutseda. Rahvas protestis vihaselt valitsuse vastu lausa kolm kuud järjest. Selle harjal valisidki paljud Gnarri, kuigi tema valimislubadused olid „igasugu asju vaestele“, „läbipaistvat korruptsiooni“ jmt. Tähtsaimana lubas ta, et ei täida ühtki valimislubadust.

Need, kes arvasid, et ta ei saa linnapeana hakkama, pidid pettuma. Sai küll, ja päris hästi. Oma osa oli siin oskusel koostööd teha ja head nõu kuulda võtta. Teiseks ametiajaks ei viitsinud ta kandideerida, vaid kirjutas hoopis oma meeriks saamisest ingliskeelse raamatu, mis sai USAs bestselleriks. Monetiseeris äriliselt oma tegevuse väga hästi. Nii et ärivaistuga koomik võib juhtida küll.

Hetkel kuum