Alo Lõhmus • 16 aprill 2019

Kirikud nähtavates ja nähtamatutes leekides

Kaadrid põlevast Pariisi Jumalaema kirikust tulid häirivalt tuttavad ette. Kus ma midagi sellist alles hiljuti nägin? Õigus: Lätimaal Eesti piiri lähedal Ruhja kiriku juures asuval infostendil torkas silma foto leekides kirikust, kirjutab ajakirja Imeline Ajalugu toimetaja Alo Lõhmus.

Ajakirja Imeline Ajalugu toimetaja Alo Lõhmus.  Foto: Andras Kralla

Ruhja 1263. aastal ehitatud pühakoda põles maani maha 1974. aastal ning jäi pikaks ajaks varemetesse. Kuid praeguseks on kirik uuesti katuse all.

Pariisi põlengu järgsel hommikul tabas uus déjà-vu seoses Jumalaema kiriku altariga, mis põlengust imekombel pääses. Meelde tuli: ka Ruhja kiriku altarimaal jäi tules puutumatuks, ehkki kiriku ülejäänud sisustus hävis. Tragöödiatega käivad sageli koos imed ning neid juhtub meiegi maanurgas. Ruhja altarimaali autor on Eesti saksa soost kunstnik Friedrich Ludwig von Maydell.

Nii nagu tulekahju järel taastati Ruhja ja Tallinna Niguliste kirik, nii ehitatakse kindla peale üles ka Pariisi Jumalaema kirik. Kunstiteaduslikust aspektist võib uus olla küll vana "koopia", ent kiriku puhul see ei vähenda, vaid suurendab väärtust. Kristus ise võitis surma ja tõusis surmavallast üles ning seni, kuni seda teevad ka talle pühendatud kirikud, on alusetu rääkida kristluse lõpust Euroopast.

Põigakem algaval suvel Pariisi kõrval ka Nuustakule jt Eesti kihelkonnakeskustesse, et uuendada tutvust sealsete väärikate kirikutega. Mõnigi neist põleb unustuse ja rahapuuduse nähtamatus leegis. Aidakem seda kustutada, enne kui hilja.

Hetkel kuum