Toome ühe lihtsustatud näite.
Detsembris müüdi Lasnamäe linnaosas 3 korterit- kõik kolm olid keskmises seisukorras paneelikad, esimese hind oli 10 500 kr/m², teisel 11 000 kr/m² ja kolmandal 11 500 kr/m². Seega oli detsembris Lasnamäe tehingute keskmiseks hinnaks 11 000 krooni ruutmeetri kohta.
Jaanuaris müüdi Lasnamäel jällegi 3 korterit. Esimesed kaks olid taaskord keskmised paneelikad hinnaga 10 500 kr/m² ja 11 000 kr/m², kuid kolmas korter asus uues kortermajas ning maksis 15 000 kr/m². Seega saame jaanuari tehingute keskmiseks 12 166 kr/m².
Võib mürki võtta, et järgmisel päeval ilmub ajakirjanduses teade- „Lasnamäel hinnatõus +10,6%!“
Nagu juba isegi aru saate, polnud tegelikult mingit hinnatõusu. 11 000 kroonise ruutmeetrihinnaga korteri väärtus ei tõusnud sentigi, kuid Lasnamäel elavad 110 000 elanikku erutuvad, sest nende kinnisvara väärtus „kasvas“ vaid ühe kuuga kümnendiku võrra.
Asja ajab veelgi keerulisemaks see, et erinevad statistika töötlejad, olgu nendeks siis kinnisvarafirmad, ajakirjanikud või lihtsalt kinnisvarahuvilised, kasutavad erinevaid meetodeid hindade võrdlemisel. Mediaanhindade jälgimisel saadakse üks tulemus, keskmise hinna arvutamisel teine ning kui kasutatakse tipu-ja põhjatehinguid välistavat lõikeprotsenti, siis saadakse kolmas tulemus. Nii polegi midagi imestada, kui Äripäevas, Postimehes ja Eesti Päevalehes ilmub kolme erineva kommentaatori sulest kolm erinevat hinnainfot.
Eestlane tahab muidugi teada, kes on süüdi? Kõige lihtsam on muidugi süüdistada ajakirjanikke, kes klikijanus intrigeerivaid pealkirju panevad. Tegelikult on see aga rohkem kinnisvarafirmade tegemata töö- majandusajakirjanikke ei ole nii palju, et nendele tagamaid ei saaks tutvustada ja väikest selgitustööd teha. Just kinnisvarafirmad peaksid olema vastutustundlikumad info suhtes, mida nad välja paiskavad. Vähemalt kaks bürood tegelevad ka hetkel aktiivselt turu „üles rääkimisega“. Olen ka ise vigu teinud ning liiga optimistlikke prognoose jaganud, seda just perioodil 2007-2008, sest sellist jama ette näha oli tõeline kunsttükk ja müts maha kõigi ees, kes seda suutsid. Küll aga on kurb, kui niigi hädas olevate inimeste lootusi teadlikult tühja hellitatakse.
Tulles nüüd algusväite juurde tagasi, et hinnatõusust on vara rääkida, siis nii nukker kui see ka pole- hinnad ei ole tõusnud, näidaku üldine statistika meile, mida tahab. Suurem langus on kindlasti möödas ning Tallinnas on juba 4 kuud hinnad paigal püsinud. Konjunktuuriinstituudi uuringute kohaselt on ka juba inimeste usk tulevikku paranemas- just see paneb inimesi ostma luksuslikumaid kortereid ja maju, mis eelneva Lasnamäe näite kohaselt statistika pea peale pöörab. Ja endast lugupidava kinnisvarategelasena on nüüd muidugi minu püha kohus teatada, et praegu on õige aeg koduvahetus ette võtta.