Taastuvenergial ees turupõhine tulevik

Taavi Veskimägi, Peep Talimaa 15. aprill 2014, 10:40

Taastuvenergia tasud on tõstnud elektri hinda ning taastuvenergia tehnoloogiad on valmis konkureerima teiste tootmisviisidega, kirjutab Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Euroopa Komisjoni asepresident Joaquin Almunia pidas eelmisel kolmapäeval programmilise kõne, tutvustamaks kehtimahakkavaid riigiabi suuniseid keskkonna- ja energeetikasektoris. Peamine fookus oli suunatud vajadusele vaadata üle olemasolevad taastuvenergia toetuste skeemid, et vältida ülekompenseerimist ja tagada Euroopa Liidu energiamahukate sektorite konkurentsivõime globaalsel turul.

Tulevikus tuleb taastuvenergia tootjatele toodetud elektrienergia eest makstav toetus üle viia turuhinnast sõltuvatele subsiidiumitele ning loobuda fikseeritud ostukohustusest. Lisatingimusena peavad taastuvenergia tootjad müüma oma elektrienergia elektriturul. Aastad 2015-2016 kujunevad üleminekuperioodiks, mil jaotatakse võistlevate pakkumiste alusel väike osa toetustest. Alates 2017. aastast tuleks aga kogu süsteemi lisanduvale taastuvenergia tootmisvõimsusele makstav riiklik toetus eraldada turupõhiselt.

Uued reeglid hakkavad kehtima uutele projektidele. Töötavate taastuvenergia elektrijaamade omanikud saavad toetust edasi seniste riigiabireeglite alusel. Ka väikesed tootmisüksused (alla 6 MW või alla kuue seadme) pääsevad võistlevatel pakkumistel osalemisest ning päris pisikesi tootmisüksusi võib edaspidigi toetada fikseeritud tariifiga.

Energiamahukad tööstusharud, näiteks keemia-, paberi-, keraamika- ja metallitööstus võivad saada taastuvenergia tasude osas soodustusi, et säilitada konkurentsivõimet ELi väliste konkurentidega võrreldes.

Riigiabi suunised sätestavad ühtlasi tingimused, mille täitmise korral võivad liikmesriigid anda toetusi piisava koguse tootmisvõimsuste olemasolu kindlustamiseks (võimsusturg). Sellised toetused tulevad kõne alla üksnes juhul, kui kõik muud vahendid tootmisvõimsuste kindlustamiseks on ammendunud. Esmalt tuleb ära kasutada ühendused ning elektri salvestamise ja tarbimise juhtimise võimalused. Samas ei tohiks selle riigiabi meetme raames toetada fossiilkütuseid kasutavaid elektrijaamu, välja arvatud juhul, kui pole neile keskkonnasõbralikumat alternatiivi.

Samuti on fikseeritud juhised energia infrastruktuuri, eriti riikidevahelisi energiavooge parandavate ning Euroopa vähemarenenud piirkondade projektide toetamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. April 2014, 10:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing