Parim aeg vallutada Soome

1185-aripaev 13. juuni 2014, 08:18

Äripäeva arvates on praegusel Soome masu ajal Eesti suurtel tööstusettevõtetel just õige aeg sealseid konkurente või äripartnereid ära osta.

Äripäeva arvates on praegusel Soome masu ajal Eesti suurtel tööstusettevõtetel just õige aeg sealseid konkurente või äripartnereid ära osta. Alles sel nädalal teatas Soome keskpank, et riigi majandusseisak pikeneb ka sel aastal, sest langus põhilistes tööstusharudes pidurdab kasvu ja eksport ei taastu. Kui veel detsembris ennustas keskpank Soomele tänavuseks 0,6%st SKP kasvu, siis värskeil andmeil pole Soomes sel aastal majanduskasvu oodata.

Keskpanga juht Erkki Liikanen kinnitas mõne päeva taguses raportis, et Soome majanduse nõrk seis on osutunud esialgu hinnatust pikemaajalisemaks. Ekspordi kokkutõmbumine on tema sõnul seotud tööstussektori jätkuva ümberstruktureerimisega. Meenutame, et Soomes on alates 2008. aastast olnud kaks korda majanduslanguses, kuna riik kaotas tulusid kahest olulisest sektorist – paberi- ja elektroonikatööstusest.

Laienemiseks soodne pinnas. Tänavu esimeses kvartalis, majanduslanguse tingimustes suurendasid Eesti ettevõtjad palku ligi 8%, vähendades samas kogukulusid pea 3%. Ühtlasi teenisid meie firmad esimeses kvartalis peaaegu rekordilise kogukasumi, mis jäi alla vaid buumiaja, 2007. aasta esimese kolme kuu kasumile. Kasum kasvas tänavu enamikul tegevusaladel. Eesti ettevõtete suur kasum ja Soome majanduse kiratsemine loovad meile laienemiseks soodsa pinnase. Kui seeläbi suureneb Eesti ettevõtete eksport, aitab see õigele teele ka meie majanduse.

Stabiilsed ettevõtted. Soome ettevõtted on enamasti stabiilsed ja pikaealised, näiteks Hundi ostetud Finlaysonile pandi alus pea kaks sajandit tagasi. Kui eestlased suudavad need vanad Soome firmad efektiivsemalt tööle panna ja tootmist ümber korraldada, tagab see püsiva arengu ka meile. Üks võimalus kiireks kasvuks on teadupärast turuosa ostmine ehk konkurendi ülevõtmine. Just seda aeg praegu Eesti ambitsioonikaile ettevõtjaile ka pakub.

Hea näide on meie börsifirma Harju Elekter, mille nõukogu kiitis sel nädalal heaks Soome suurima komplektalajaamade valmistaja ostmise. Tehinguga suurendab Harju Elekter oma turuosa Soomes ja ka mujal Skandinaavias ning laiendab oluliselt tootesortimenti. Oma konkurente on Soomes ostnud ka Eesti firmad Maag, Toode, Nortal ja Tallink, kui nimetada mõnda.

Veel üks argument Soome laienemise kasuks on sealne põlvkonnavahetus. Soomes on tuhandeid perefirmasid, mille asutajad ja omanikud on jõudnud või jõuavad lähiajal pensioniikka. Samas pole nende lapsed tihtipeale huvitatud äri jätkamisest. See on aga võimalus Eesti ettevõtjatele – osta selline firma ära ning saada seeläbi uusi kliente, parandada positsiooni turul, miks mitte tuua ettevõte ka Eestisse üle. Soome majanduse kehva olukorra tõttu pole seal ilmselt ka eriti palju oma riigist pärit ostuhuvilisi.

 

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2014, 17:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing