Analüütikud ootavad OPECilt kärpeid

25. november 2014, 12:55
OPECi varasem tippkohtumine leidis traditsiooniliselt aset Viinis. Sestsaadik on naftahinnad kivina kukkunud.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141125/BORS/141129819/AR/0/AR-141129819.jpg

USA suurpanga Citigroup toormeanalüütikute hinnangul peavad Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) esindajad eeloleval neljapäeval Viinis peetaval koosviibimisel naftatootmist piirama, sest vastasel juhul jätkavad toormehinnad kukkumist.

Analüütikute hinnangul OPEC liiga kaua ignoreerinud USA kildaõli ja –gaasi buumi ning nüüd lööb see tootjate kartelli kõige valusamalt, sest nõudlus nafta järele on oluliselt langenud.

Neljapäeval peetaval kohtumisel otsustavad tootjad, kas asuvad pakkumist piirama. Brenti toornafta hind on suve algusest kukkunud ligemale 30% ja kaupleb 80 dollari ringis.

OPECi liikmed Iraan, Venezuela ja Ecuador, mille eelarvetes on arvestatud märksa kõrgemate toormehindadega, on ka seni kõige tulisemalt seisnud naftatoodangu piiramise poolt. Seevastu kartelli suurim tootja ja eksportija Saudi Araabia pole andnud omapoolsest nõusolekust vähimatki märki.

Pigem vastupidi – Saudi Araabia esindajad on viidanud, et nad on langenud hindadega rahul ja riigi tootjad on valmis USA kildaõli tootjatega turuosa pärast mõõtu võtma.

Kui kärpeid ei sünni, siis võib sellele analüütikute hinnangul olla kaks võimalikku põhjendust – saudid püüavad kas kaitsta oma turuosa või karistada madalate hindadega OPECist väljaspool seisvaid tootjaid nagu USA ja Venemaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2014, 12:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing