Juhan Lang • 2. jaanuar 2015 kell 10:45

Investeerimisgurude aasta: suurvõidud ja kolekaotused

Warren Buffettit peavad paljud tänini kõigi aegade edukamaks investoriks.  Foto: EPA

Investeerimisgurudest miljardärid läinud aasta tootlusele tagasi vaadates üldjuhul nuriseda ei saa ja nii mõnigi pistis tasku kopsaka teenistuse, ent leidus neidki, kes hävisid.

Investeerimisgurudest lõppes 2014. aasta kõige paremini miljardärist Pershing Square'i riskifondi juhile Bill Ackmanile, kel õnnestust portfelli kasvatada ligi 47%. Suurima panuse tegi ta Botoxi tootja Allergani aktsiasse, mis oli tänavu ühtlasi üks parima esitluse teinud USA aktsiaid.

Ackman eelistab panustada suurelt vähestele võitjatele ja tänavu tõi see strateegia ka suurt tulu. Suuruselt teise rahapaigutuse tegi ta raudteekompanii Canadian Pacific aktsiale, mis rallis mullu 27%. See õnn ei pruugi aga kaua kesta – ettevõttele teevad liiga kukkunud nafta hinnad ja USA energiasektori langus, mille tulemusena võivad kannatada raudteetarned.

Üleliia palju põhjust mulluse tootluse üle nurisemiseks pole investeerimismaailma kroonimata kuningal Warren Buffettil, kelle aastatootlus oli ligi 9%. Tõsi, arvestades juurde ka dividendid, jääb see tublisti alla S&P 500 aktsiaindeksi 15% tootlusele.

Buffetti suurim panus on tehtud Wells Fargo (WFC) pangale, mis põrutas aastaga veidi üle 20% ülesmäge. Tema suuruselt teisel investeeringul joogitootjasse Coca-Cola (KO) nii hästi ei läinud ja see jäi aasta lõikes vaid mõne protsendi võrra plussi.

Investeering, mida Buffett maapõhja võib vanduda, tegi tema investeerimisfirma tehnoloogiahiidu Inernational Business Machines (IBM), mis tegi USA 30 top ettevõtte seas konkurentsitult halvima esituse, kukkudes üle 13%. Aia taha läks ka investeering Suurbritannia suurimasse jaemüügiketti Tesco, mille aktsiad kukkusid raamatupidamispettust puudutava sisejuurdluse tõttu kolinal. Peale esmast krahhi müüs vanameister osa oma Tesco osalusest maha.

Kui Buffetti nimi üldjuhul tutvustamist ei vaja, siis sama ei saa öelda „uue põlvkonna Buffettiks“ ristitud Appaloosa Managementi juhi David Tepperi kohta. Sel aastal näitas ta 12,9% tootlusega Omaha oraaklile silmad ette suuresti tänu investeeringutele tehnoloogiasektorisse, panustades muu hulgas Facebookile.

iBillionaire'i juhi Raul Moreno kinnitusel on Tepper panustanud väga jõuliselt ka lennusektorile. „Mõne kuu eest ei paistnud sel suurt mõtet, aga praegu kui nafta on nii palju kukkunud, on Delta (DAL) 80% tõusnud,“ tõi ta näite.

Kidur energiasektor

Ehkki mitmed miljardärid said energiasektorisse tehtud investeeringutelt suuri kaotusi, on mõned neist positsioone juurdegi ostnud. „Kui ettevõtted kukuvad, siis miljardärid muutuvad agressiivsemaks ja ostavad juurde,“ selgitas Moreno.

2014. aasta ei olnud investeeringute mõttes kõige edukam aktivistinvestor Carl Icahni jaoks, kelle portfell jäi justnimelt tänu energiasektorisse tehtud investeeringutele õrnalt miinusesse. Kaotus ei ole aga kaugeltki võrreldav USA miljardäri ja WL Ross & Co juhi Wilbur Rossi investeerimiskontol laiutava 22,8% suuruse miinusega.

Üle poole oma portfellist on ta paigutanud laevandusettevõttesse Navigator Holdings (NVGS), mis transpordib veeldatud gaasi. Börsifirma aktsia on läinud aasta algusest põrunud 26%. Tema suuruselt teine positsioon on energiaettevõttes Exco Resources (XCO), mille aktsia kaotas mullu 60%.

Hetkel kuum