Fredy-Edwin Esse • 25. november 2015 kell 7:45

Kasutage ameeriklaste ostuorgiat investeerimiseks

Musta reede ostuhullus Wal-Martis.  Foto: EPA

Sel nädalal peavad ameeriklased tänupühi, mis tähendab, et ameeriklasi tabab kaks ostuhulluse päeva ja kaval investor võiks seda nädalat kasutada ära soodsateks aktsiaostudeks.

Musta reedet “tähistatakse” päev pärast tänupühi ning sellele järgneb küberesmaspäev uue nädala alguses. Kui esimene peaks olema füüsiliste poodidega jaemüüjate sooduspakkumiste päev ja teine e-kaubanduses tegutsevatele firmadele mõeldud päev, siis tegelikkuses on mõlemad päevad tänu interneti ja e-kaubanduse arengule kokku sulandunud. Võiks öelda lausa, et terve see pikk nädalavahetus, neljapäevast teisipäevani, on üks suur ostuorgia. Uskuge mind, olen mustal reedel üritanud mõne kaubanduskeskuse ligidusse jõuda, kuid seni ilma mingisuguse eduta.

Olen tähele pannud, et ka Eestis üritab must reede sarnaselt teiste jänkide kaubandusmaailma kultiveeritud pühadega vägisi pead tõsta. Poodide ründamise asemel võiksid inimesed taskus sügeleva raha eest soetada kingitusi, mis ühekordse rõõmuhetke asemel võiks tuua rõõmu aastast aastasse. Olgu, mitte päris rõõmu, aga raha küll. Ärme nende kahe asja vahele võrdusmärki pane.

Minge ostke kingituste asemel aktsiaid. USA börsid on neljapäeval küll suletud, aga reedel on pool päeva lahti ja investor saab kogu oma ostuhimu realiseerida aktsiate ostmisega. Hea hinnaga tehinguid on enam kui küll ja miks mitte kinkida mõnele lähedasele hoopis aktsiaid, mis maksavad ka dividende.

Wal-Marti aktsia tugevalt kannatada saanud

Ei pea olema just ülearu terane, mõistmaks, et ostuhullus on kasulik jaemüügiga tegelevatele ettevõtetele. Ja kui mõelda USAs jaemüügile, siis esimese asjana tuleb pähe Wal-Mart Stores. Omab firma ju lausa 11% kogu USA jaeturust. Prognooside kohaselt kasvab Ameerika Ühendriikide jaemüügiturg sel aastal viie triljoni dollarini. Seega Wal-Martile kuulub päris suur osa väga suurest pirukast.

Wal-Marti aktsia on sel aastal esinenud kohutavalt ja kukkunud jaanuarikuisest 90dollarisest tipust praeguseks 60 dollarile. Praegu kaupleb firma aktsia allpool viimase kolme aasta keskmist ja liigub 2012. aasta keskpaiga tasemel.

Kukkumise põhjus on asjaolu, et firma alandas paari tuleva aasta kasvu ja kasumi väljavaadet, kuid prognoosib paari aasta pärast taas kasvule pöördumist. Seni võib aga enam kui kindel olla, et Wal-Mart jätkab massilises koguses kasumi, käibe ja rahavooga ning mingit põhjapanevat hoopi nende äri ei saa.

Novembri keskel avalikustatud kolmanda kvartali tulemused lõid analüütikute ootusi ning firma tegi neljandaks kvartaliks ja terveks majandusaastaks analüütikute ootustest tugevama prognoosi. Sellest ei maksa liialt ennatlikke järeldusi teha, kuid positiivne märk on see kindlasti.

Wal-Marti aktsia  Foto: Miguel Alvarez

Tehke kingitus endale või lähedasele

Sel aastal tugevalt kukkunud aktsia on tänu langusele taas atraktiivseks muutunud. Kasumi-hinna suhe (P/E) on langenud 13 peale, samas kui Standard & Poor’s 500 indeksi keskmine on 23. Wal-Mart langetas hiljuti otsuse osta tagasi kuni 20 miljardi dollari väärtuses firma aktsiaid ja seda kõigest kahe aasta jooksul.

Lisaks on Wal-Mart väga kindel dividendimaksja, olles suurendanud iga aasta makstavat omanikutulu viimased 40 aastat järjest. Dividenditootlus pole 3,25% juures küll midagi märkimisväärset, kuid S&P 500 keskmine on kõigest 2,11%. Wal-Marti vaba rahavoog oli mullu 16,4 miljardit dollarit ja dividendidele kulus kõigest 6,2 miljardit. Lisaks on väljamakse protsent kasumist kõigest 43%. Mõlemad näitajad kinnitavad, et dividendi külmutamise või kaotamise pärast muretseda ei tasu.

Riskide poole pealt peab firma vaatama üle laienemise strateegia ja juba praegu on otsustanud vähendada uute avatavate poodide arvu. Lisaks on probleemiks liiga suured laojäägid ja müüdavate kaupade kvaliteet, mis kehtib eelkõige toidukaupade puhul. Kuigi Wal-Marti juhatus on ka neid probleeme endale teadvustanud, siis vaid aeg näitab, kui efektiivselt suudetakse uut strateegiat ellu viia.

Wal-Mart on hiiglaslik firma, mis oma suure turuosa tõttu omab teistega võrreldes konkurentsieelist. Firma on järgnevaks paariks aastaks andnud kasumihoiatuse ja helgem tulevik sõltub sellest, kuidas juhatus suudab muutunud oludes oma strateegia ellu viia. Aktsia poole pealt on tegu praegu väga soodsa valuatsiooniga, mille teeb veelgi atraktiivsemaks aktsiate tagasiostuprogramm ning USA üks kindlamaid dividende.

Ostupühade ajal head tehingut otsiv investor võiks vaadata Wal-Marti poole ja teha endale või mõnele lähedasele kingitus, mis loodetavasti toob aastate jooksul palju rohkem tagasi.

Hetkel kuum