Rainer Saad • 15 detsember 2015

Naftapullidel veri ninast väljas

Nafta tootmine  Foto: epa

Liigpakkumine ja segadused OPECi ümber on paisanud naftaturul hinnad järsku langusse.

Naftakartelli kogunemisel 4. detsembril Viinis ei jõutud tootmismahtudes kokkuleppele ja see tähendab, et iga riik pumpab niigi küllastunud turule naftat edasi nii palju, kui jõuab. Kuna jätkatakse turu üleujutamist naftaga, on see surunud hinnad rohkem kui 10 aasta põhja. Sellega lõi kartell naftapullidel vere ninast välja.

Katkine kartell ja ebakõlad

OPECisse mitte kuuluvate riikide, nagu USA ja Venemaa, suurenenud tootmine on kartellis tekitanud suuri lahkhelisid. „OPEC on katki ja ei toimi,“ ütles Bloombergile kohtumise järel naftaturu andmeid koguva ettevõtte ClipperData juht Matthew Smith.

OPECi strateegia on jätkata suure tootmismahuga, et kõrvetada välja tootjariigid, kellele madalad hinnad ei sobi. Sellega loodab OPEC oma turuosa kaitsta. Paraku pole see strateegia veel vilja kandnud, kuna USA ja Venemaa tootmine on tipu lähedal ning suurimate naftavarudega OPECi liige Venezuela on hoiatanud majanduskatastroofi eest, kui naftabarreli hind peaks maailmaturul langema 30 dollarini.

OPEC kirjutas detsembri raportis, et kartelli mitte kuuluvate riikide naftatoodang peaks sel aastal kasvama 57,51 miljoni barrelini päevas, mis on 1 miljon rohkem kui eelmisel aastal. Järgmiseks aastaks nähakse samade riikide päevasele toodangule 0,38 miljonit barrelit langust, 57,14 miljoni barrelini päevas. Novembris tootis OPEC 31,7 miljonit barrelit päevas. 

Odavaim naftabarrel juba 20 dollari lähedal

Juba mõnda aega on arvatud, et naftabarreli hind võib kukkuda 20 dollarile, kuid mõnel pool maailmas on see juba tõeks saamas.

Mehhiko toornafta hind on näiteks 28 dollarit barrel, Iraak küsib Aasia riikidelt barreli eest 25 dollarit ning Lääne-Kanadas müüvad mõned tootjad naftat lausa 22dollarilise barrelihinnaga. „Rohkem kui kolmandik globaalsest tootmisest ei ole nende hindade juures majanduslikult mõistlik,“ ütles Bloombergile toorainete konsultatsioonifirma KBC Advanced Technologies vanemkonsultant Ehsan Ul-Haq. „Kanada naftatootjatele võib tegutsemiskulude katmine valmistada raskusi."

Mehhiko toornafta hind on viimase 18 kuuga langenud 73 protsenti ja tasemele, mida nähti viimati 2004. aastal. Venezuela hinnatasemed on umbes samad. Kõrge väävlisisaldusega Lääne-Kanada toornafta hind on 18 kuuga langenud 75 protsenti, 21,37 dollarini barrel, mis on kaheksa aasta madalaim. „Paljud tootjad maailmas ei saa sama hinda, mida makstakse Brenti või WTI eest, ning sellest võib kujuneda väga keeruline olukord, kui see jätkub pikka aega,“ ütles DNB ASA analüütik Torbjoern Kjus.

OPECi 12 liiget katavad 40 protsenti maailma naftavarudest, kuid kartelli keskmine barreli hind on allpool WTI või Brenti hinda. Esmaspäeval oli kartelli keskmine barreli hind 32,6 dollarit, mis on seitsme aasta madalaim. Huvitav fakt on see, et need riigid, kellel madalamad hinnad, pumpavad rohkem ja see surub keskmist hinda alla. „Tootjad tahavad võimalikult palju müüa praeguste hindadega,“ ütles Prantsuse investeerimispanga Natixis analüütik Abhishek Deshpande.

Hinnasurve jätkub

Naftabörsidel kauplejad usuvad, et lisaks OPECi otsusele mõjutavad nafta hinda ka mitmed muud tegurid. „Turg on väga nõrk ning ilm võrdlemisi soe ja see tähendab väiksemat nõudlust kütteõli järele,“ ütles Bloombergile naftafirma Strong Petroleum peadirektor Oystein Berentsen.

Naftaturud näevad tavaliselt aasta lõpus suuremat nõudlust, kuna põhjapoolkeral algab talvine küttehooaeg. BNP Paribasi teatel on talv alanud Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Euroopas tagasihoidlikult. „Järgmisel kahel nädalal on kõikides piirkondades, sealhulgas Lõuna-Koreas ja Jaapanis, ilm oodatust soojem,“ teatas pank.

Mis võiks olla nafta hinna põhi?

Venezuela on juba nafta hinna languse pärast häirekella andnud ja hoiatanud, et kui hinnalangus jätkub, seisab riik silmitsi majanduskriisiga. 4. detsembril kordas OPEC oma eelmise aasta novembri otsust tootmismahte mitte kärpida. Kui eelmise aasta otsus põhjustas hinna 40protsendilise languse, siis pärast selle kuu otsust on nafta hinnad langenud 10 protsenti.

Analüütikud viitavad võimalusele, et nafta hinna põhi ei pruugi veel paista. "Turul peaks liigpakkumine valitsema ka järgmisel aastal,“ kirjutasid Morgan Stanley analüütikud oma prognoosis. Investeerimispanga Goldman Sachs analüütikud on mitmeid kuid hoiatanud, et kui ületootmise tõttu pole naftat enam kuskil hoiustada ning tootmine praegusel tasemel jätkub, võivad nafta hinnad langeda 20 dollarini barrelist.

Hetkel kuum