Mait Kraun • 13. jaanuar 2016 kell 13:04

Föderaalreserv võib meelt muuta

Föderaalreservi Ecclesi nimeline peahoone.  Foto: Bloomberg

USA ja maailma majanduse kasv võib järsult aeglustuda, mis sunniks Föderaalreservi intressimäärade tõstmisel olema oodatust tagasihoidlikum, ütles Bostoni Fedi president Eric Rosengren.

Ta kutsus Föderaalreservi esimest intressimäärade tõstmist detsembris „sündmustevaeseks“. Alates sellest pole aga häid uudiseid eriti tulnud.

Hiina aktsiaturgude langus, nafta kukkumine ja teised faktorid „suurendavad muret, et globaalne majanduskasv on tunduvalt aeglustunud,“ ütles Rosengren. Lisaks sellele viitavad USA majanduskasvu prognoosid märkimisväärsele aeglustumisele neljandas kvartalis.

Lisaks sellele on USAs ka madal inflatsioon. See tähendab, et Föderaalreserv võib olla sunnitud intressimäärade tõstmist aeglustama. Detsembris prognoosis Fed, et intresse tõstetakse tänavu 1 protsendi võrra.

„Rahapoliitika puhul ei peaks turgude lühiajalistele kõikumistele üle reageerima. Kõrvale ei saa jätta aga asjaolu, et oht majanduse oodatust kiiremaks aeglustumiseks on olemas ja neid riske tuleb hallata,“ ütles Rosengren.

Ta lisas, et teine intressimäärade tõstmine on katsumus. „Intressimäärade edasine tõstmine eeldab, et majandusandmed püsivad piisavalt tugevad. Siis saame ka kindlad olla, et inflatsioon hakkab kasvama.“

 

Hetkel kuum