Rainer Saad • 29. märts 2016 kell 12:45

Kuidas on läinud Skandinaavia pankadel pärast IPOt?

Handelsbanken.  Foto: epa

Skandinaavia pankade aktsiatel pole pärast aktsiate avalikku esmapakkumist (IPOt) sugugi halvasti läinud.

Suurima tõusu on teinud Handelsbanken, mis tuli börsile 1993. aastal ning aktsia maksis 6 Rootsi krooni. Praeguseks on aktsia hind tõusnud rohkem kui 1700 protsenti. Järgneb 1992. aastal börsile läinud Norra panga DNB aktsia, mis on tõusnud peaaegu 1100 protsenti.

Swedbanki aktsia on pärast 1995. aasta IPOt tõusnud 460 protsenti. SEB aktsiate avalik esmapakkumine toimus 1990. aastal ning aktsia hind on pärast seda tõusnud 140 protsenti. Danske Banki aktsia tuli Kopenhaageni börsile 1990. aastal ning see on pärast seda tõusnud 440 protsenti.

Hiljuti ütles Rootsi börsi ja Nasdaq Nordicu president Lauri Rosendahl Äripäevale antud intervjuus, et Skandinaavias on suudetud luua ettevõtetele väga hea ökosüsteem, mis toetab nii uute firmade tulekut börsile (IPOsid), kui ka seal olevaid ettevõtteid.

Tallinna börsi juhi Rauno Klettenbergi sõnul on Rootsit ja Eestit raske võrrelda, kuna Rootsil on 150 aasta pikkune börsiajalugu ning seetõttu on ilmselt ka ettevõtjate mõtteviis teistsugune – seal nähakse kapitaliturgu kui sobivat vahendit ettevõtte julgeks arendamiseks. Loe pikemalt selle kohta siit.

Hetkel kuum