Pille Ivask • 16 aprill 2016

Saudi prints: meie tipp on 20 miljonit barrelit päevas

Mohammed bin Salman  Foto: epa

Saudi Araabia asekroonprints Mohammed bin Salman tegi homse naftakohtumise eel vastuolulise avalduse, kui väitis, et vajaduse korral võivad saudid tõsta naftatootmist kohe miljoni barreli võrra.

Bin Salman lisas, et Saudi Araabia nõustub tootmismahtude külmutamisega üksnes siis, kui teised asjaosalised, sealhulgas Iraan, seda teevad.  

Asekroonprintsi sõnul võib Saudi Araabia soovi korral kergitada päevase naftatoodangu kohe 11,5 miljoni barrelini päevas. Veelgi enam, kuue kuu jooksul suudaks riik tõsta toodangu isegi 12,5 miljoni barrelini päevas. Bloombergi andmeil pumpas Saudi Araabia möödunud kuul 10,2 miljonit barrelit naftat päevas.

Bin Salman jätkas, et juhul kui saudid tahavad suurendada investeeringuid oma naftatööstusesse, suureneks tootmine suisa 20 miljoni barrelini päevas. Olgu siia lisatud, et globaalne päevane naftanõudlus on umbes 94 miljonit barrelit päevas. 

„Ma ei väida, et me hakkame rohkem tootma, aga ma ütlen, et me suudame rohkem toota,“ lausus bin Salman, kes on vastutav riigi majanduspoliitika eest. „Me suudame toota 20 miljonit barrelit päevas, kui me investeeriks tootmisvõimsuse suurendamisse. Ent üle 20 miljoni barreli me toota ei suuda,“ avaldas ta.

Rekordiline tootmine

Saudi Araabia kroonprintsi avaldused tulevad vaid päev enne seda, kui vähemalt 18 riiki kohtub homme Dohas, et arutada naftaturu reguleerimiseks tootmismahtude külmutamist. Bin Salman väitis, et saudide tootmismahtude külmutamise lõplik otsus sõltub sellest, mida ütlevad teised asjaosalised, teiste seas Iraan.

Iraani naftaminister on teada andnud, et Iraan osaleb Doha kohtumisel, ent nimetas kokkulepet „naeruväärseks“. Teadupärast tahab Iraan taaslülituda maailmamajandusse ning ekspordi osakaalu võimalikult kiiresti kasvatada.

Saudi Araabia püstitas möödunud aasta juunis tootmisrekordi, kui riik tootis 10,564 miljonit barrelit naftat päevas. Varasem rekord pärineb 1980. aastast.

Saudi Araabia on naftatootmist suurendanud alates 2014. aastast, mil OPEC otsustas muuta varasemat hinnastrateegiat. Alates jaanuarist on saudide naftatootmine püsinud stabiilse 10,2 miljoni barreli peal. Ühtlasi on tegu tasemega, mis homsete kõneluste õnnestumisel peaks fikseeruma.

Nafta tootmismahud on laias laastus samal tasemel hoidnud ka Venemaa, kes pumpas 10,9 miljonit barrelit naftat päevas.  

Saudi Araabia naftakompanii teatas, et saudid suunavad jätkuvalt raha naftasektorisse ega plaani madalale hinnatasemele vaatamata investeeringuid vähendada. Ühtlasi tähendab see, et aastaks 2018 plaanitakse lõpetada Khuraisi naftavälja laiendamine, mis tõstab saudide päevast naftatoodangut 1,5 miljoni barreli võrra.

Saudi Araabia kroonprints selgitas, et saudid ei tooda rohkem naftat, kuna soovitakse vastata turunõudlusele. „Kui me toodaksime üle turu nõudluse, hävitaksime mitmedki turud. Seega lähtume nõudluse ja pakkumise suhtest, me näeme, missugune on nõudlus ning lähtume oma tegevuses sellest,“ teatas bin Salman.

Hetkel kuum