Pille Ivask • 17 aprill 2016

Doha kohtumine: Saudi Araabia ja Iraan pöörasid tülli

Foto: EPA

Kui veel hommikul olid Dohas naftariikide kohtumist tunnistanud ametnikud positiivselt meelestatud ja lootsid kokkulepet, siis nüüd on tekkinud ootamatud takistused.

Täitunud on aga nende analüütikute prognoosid, kes väljendasid ebakindlust selle pärast, millise strateegiaga lähevad kohtumisele saudid.

Reuters viitab kahele allikale, kes väitsid, et kui alguses oli Saudi Araabia Iraani suhtes veidi pehmemalt meelestatud ega nõudnud, et viimane kõnelustel osaleb, siis nüüd tahavad saudid kõigi OPECi liikmete kohalolekut. „Saudid muutsid täna hommikul kõike,“ teatas üks ametnikest. „Nad seavad tingimuseks, et kõigepealt liituksid kõik OPECi liikmed,“ lisas ta.

Ootamatult ilmnenud tüli tähendab, et riikide ponnistused sõlmida esimest korda 15 aasta jooksul OPECi ja organisatsiooni mitte kuuluvate riikide vahel leping, võib liiva joosta. See omakorda viitab sellele, et võitlus turuosa pärast jätkub ning ka seda, et jätkub madal hinnatase.

Brenti toornafta hind on kerkinud peaaegu 45 dollarini barrelist. See tähendab aasta algusest pea 60 protsendi suurust hinnatõusu.

Saudi Araabia on Iraani suhtes võtnud üsna karmi hoiaku ning nõuab, et riik osaleks kõnelustel. Teheran on see-eest öelnud, et nemad nafta tootmismahtude külmutamise leppes ei osale, kuna soovivad suurendada eksporti ning naasta maailmamajandusse.

Saudi Araabia asekroonprints Mohammed bin Salman ütles, et kuningriik on nõus osalema leppes vaid siis, kui kõik suurtootjad sellele alla kirjutavad. Samuti märkis bin Salman enne Doha kohtumist Bloombergile, et saudide nafta tootmistipp oleks 20 miljonit barrelit päevas. Siiski nentis prints, et tegu on tipptasemega ehk sellega, mille saudid võiksid soovi korral saavutada - see ei viita, et riik tootmismahu sellele tasemele ka tõstab.

Doha kohtumisele on kogunenud üle kümmekonna riigi esindajad, nende seas nii OPECi maadest kui ka OPECisse mitte kuuluvatest riikidest. Analüütikud ning kohtumisel osalejad peavad leppe õnnestumise põhiküsimuseks seda, mida teeb Iraan.

Iraani naftaminister Bijan Namdar Zanganeh lausus, et riik on rõhutanud nii OPECi liikmetele kui ka organisatsiooni mittekuulujaile, et Iraani tagasitulek naftaturule on reaalsus. „Kui Iraan fikseeriks tootmismahud veebruarikuu tasemel, tähendaks see, et sanktsioonide eemaldamisest pole meile mingit kasu,“ selgitas ta.

Hetkel kuum