Mait Kraun • 5. juuni 2016 kell 16:15

4 tõde investeerimiseks miljonäridelt

Ka 10 euro säästmine kuus võib anda pika aja peale märkimisväärseid tulemusi.  Foto: EPA

Rikastelt inimestelt võib raha kohta õppida nii mõndagi, kirjutab MarketWatch.

Esmaspäeval avaldati uuring, milles osales 700 investorit. Iga vastaja investeeringute väärtus oli vähemalt 3 miljonit dollarit. Ja selgus, et neil on päris palju ühist.

Allpool on välja toodud neli asja, mida rikkad inimesed oma rahaga teevad.

Lükka heaolu edasi

Rohkem kui 80 protsenti vastanutest ütlesid, et pikaajalistesse eesmärkidesse investeerimine on tunduvalt tähtsam kui praeguste vajaduste ja tahtmiste rahuldamine. „Oletame, et meie eesmärk on jõukuse ülesehitamist kirjeldada ühe lihtsa asjaga. Mina valiks selleks asjaks võime oma heaolu ja preemiaid edasi lükata,“ ütles Bankrate.com’i finantsnõustaja Greg McBride. „Kui sa alustad kulutamist ja üritad säästa ülejäägi, siis tihti juhtub nii, et investeerimiseks siiski midagi ei jää.“

Oletame, et vähendad kulutusi ja paned iga kuu pensioniks kõrvale 100 eurot. 5protsendilise tootluse juures on sul 20 aasta pärast juba 40 000 eurot. Kui sa oleksid selle raha ära kulutanud, oleksid sa ilma jäänud 15 000 eurost, mis lisaks säästetud summale tootluse näol kogunes. „Samas ei saa kõik seda nõuannet kuulda võtta, sest oma vajadusi ei saa ignoreerida,“ ütles investeerimisfirma United Capitali juht Joe Duran. „Sul tuleb lihtsalt selgeks teha, millised on põhivajadused (toit, peavari, riided) ja millised on lihtsalt vajadused,“ lisab ta.

Kasuta krediiti strateegiliselt

Peaaegu kaks kolmandikku investoritest ütles, et nende meelest on laen hea abivahend, kuidas oma jõukust kasvatada. Umbes 80 protsenti vastanutest ütles, et oskab laenu enda kasuks tööle panna, selgus U.S. Trusti poolt tehtud uuringust.

Tõsi, sellised strateegiad pole riskivabad. Tuleks meeles pidada, et laenu hind võib olla kõrge. Mitmed nõustajad aga ütlevad, et nutikamad investorid võivad selle siiski oma arsenali võtta. McBride’i sõnul on seda võimalik teha mitmet pidi. Näiteks ei peaks kiirustama oma kodulaenu või õppelaenu maksmisega (kui need on madala intressiga fikseeritud laenud). Neid tuleks maksta järk-järguliselt ning võimalikult väikeste summade kaupa. Ülejäänud raha võiks kasutada oma investeerimisportfelli suurendamiseks. Krediitkaarti võlg on teistsugune – tavaliselt on intressid väga kõrged ning investeeringute tootlusega seda ei ületa. Seega on kõige parem krediitkaardi võlg ära maksta ning alustada seejärel investeerimisega.

Kasuta pikaajalist osta ja hoia strateegiat

85 protsenti küsitlusele vastanutest ütlesid, et nad on saanud osta ja hoia strateegia (investeerid ning hoiad oma investeeringuid mitmeid aastaid) kaudu suuri kasumeid. Valdav enamus vastanutest eelistas strateegiat kasutada aktsiate ja võlakirjade puhul.

Ka maailma kuulsaim investor – Warren Buffett – kasutab seda strateegiat. Hiljuti küsiti Buffettilt, mida peaksid tegema investorid, kes muretsevad suurte turukõikumiste pärast. „Ma ütleksin neile, et ärge jälgige turgu liiga lähedalt. Raha teenitakse investeerimisega ja heade ettevõtete aktsiate omamisega. Ja seda tehakse pikaajaliselt. Kui sa ostad praegu aktsia, siis peaksid endalt küsima, kuidas läheb ettevõttel 10, 20 või 30 aasta pärast,“ ütles Buffett.

Investeeri käegakatsutavatesse varadesse

Peaaegu pooled miljonärid ütlevad, et nad on investeerinud käegakatsutavatesse varadesse – näiteks kinnisvarasse või põllumaasse. „Kinnisvara väärtus seisneb selles, et see aitab portfelli hajutada ja sissetulekuid suurendada,“ ütles McBride. Samas on tähtis, et see, mida investorid peale aktsiate ja võlakirjade oma portfellis hoiavad, on nende endi valik, ütles konsultatsioonifirma Wealth Consulting Groupi tegevjuht Jimmy Lee.

Hetkel kuum