Kadi Neemre • 6. juuni 2016
Jaga lugu:

Nafta hinnatõus kiirenes

Foto: EPA

Toornafta hind tõusis Londonis viimase seitsme kuu kõrgeimale tasemele. Hind tõusis tänu märkidele, et globaalne naftavarude üleküllus on kahanemas prognoositust kiiremini.

Brenti toornafta hind kerkis kõrgeimale tasemele alates 4.novembrist. Investorid ostavad tarbekaupade firmade aktsiaid seoses spekulatsioonidega, et Föderaalreserv ei tõsta sellel kuul intressimäärasid; see omakorda nõrgendab dollarit ning tõstab toormaterjalide hindu.

Eni SpA sõnul peatati Nigeerias 65 000 barreli toornafta pumpamine peale sõjaväelist rünnakut. Nigeeria sõjaväeline rühmitus Niger Delta Avengers on vastutuse võtnud mitmete tootmisrajatishe, sh Chevroni,

Royal Dutch Shelli, ja Agip Oili ründamise eest, põhjustades sellega ligi 30-aasta madalaima naftatootmise Nigeerias; riigis toodetakse praegu keskmiselt 1,4 miljonit barrelit naftat päevas.

“Me üritame jätkuvalt toime tulla reedese tööhõive raportiga,” sõnas Mizuho Securities USA futuurideosakonna juht Bob Yawger.

“Dollar ei ole praegu palju muutunud, kuid me ei usu, et see on veel põhja saavutanud. Eni probleemid Nigeerias lisavad aga survet veelgi.”

Nafta hind on võrreldes sellel aastal viimase 12-aasta madalaimale tasemele kukkumisega tõusnud 80%. Hinnatõusule on kaasa aidanud kombinatsioon ootamatutest tarneprobleemidest ning USA naftavarude jätkuvast langusest, mille on põhjustanud OPECi piiramatu naftatootmise poliitika.

Brenti augusti futuurid kasvasid 53 sendi ehk 1,1% võrra 50,17 dollarile barreli eest.

WTI juuli futuurid kasvasid 67 senti ehk 1,4% 49,29 dollarile barreli eest.

Globaalne naftaülejääk on kukkunud 1,2-1,5 miljonile barrelile päevas, olles kukkunud oodatust kiiremini, tõdeb Abu Dhabi Department of Economic Developmenti juht Ali Majed Al Mansoori.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum